Geomorfologia dynamiczna i stosowana 4030-GDS-W
Geomorfologia jako nauka (historia i rozwój metod badań). Wietrzenie. Procesy i formy krasowe - kras odkryty i podziemny, wpływ człowieka na rozwój form. Procesy i formy stokowe - grawitacyjne procesy stokowe, działalność wody na stoku, rozwój stoku. Procesy i formy fluwialne - erozja, transport, akumulacja; układy koryt rzecznych, terasy, delty, estuaria, przełomy. Procesy i formy eoliczne. Wydmy w Polsce i na świecie - okresy wydmotwórcze. Less - powstawanie i występowanie. Procesy i formy glacjalne i fluwioglacjalne. Epoki lodowe. Lodowce i lądolody - powstawanie, podział, cechy termiczne, ruch. Formy rzeźby i osady glacjalne i fluwioglacjalne. Procesy, formy i struktury peryglacjalne. Zagospodarowanie strefy peryglacjalnej. Antropogeniczne formy rzeźby - związane m.in. budownictwem, wydobyciem surowców.
Nakład pracy studenta: 1 ECTS = 1 × 25h = 25 h
Wykład = 15h
• Konsultacje = 3h
• test z wykładu, egzamin = 1h
• Przygotowanie (samodzielne) do egzaminu = 6h
RAZEM = ok. 25 h
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Geologia II
Hydrologia
Hydrologia
Podstawy meteorologii i klimatologii
Podstawy meteorologii i klimatologii
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna podstawowe terminy z zakresu geomorfologii, rozumie przebieg procesów geomorfologicznych zachodzących środowisku przyrodniczym. Zna podstawowe metody datowania względnego i bezwzględnego form rzeźby. Rozumie wpływ bezpośredni i pośredni gospodarczej działalności człowieka na rzeźbę powierzchni i cechy osadów. Potrafi powiązać formy rzeźby powierzchni z procesami, które je ukształtowały. Potrafi wskazać przykłady różnych form rzeźby w Polsce i na świecie.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny (3 pytania).
lub
Test składający się z pytań otwartych i zamkniętych. Zaliczenie wykładu - min. 51% punktów z testu.
Poniżej 51%. – ocena niedostateczna (2,0) - od 51 do 60 %. - ocena dostateczna (3,0), - od 61 do 70 %. - ocena dostateczna plus (3,5), - od 71 do 80 %. - ocena dobra (4,0), - od 81 do 90 %. - ocena dobra plus (4,5), - od 91 do 100 %. - ocena bardzo dobra (5,0).
O sposobie zaliczenia przedmiotu studenci zostaną poinformowani na pierwszym wykładzie.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Cooke R.U., Doornkamp J.C., 1990, Geomorphology in Environmental Management, Clarendon Press, Oxford.
Galon R., 1979, Formy powierzchni Ziemi, WSiP, Warszawa.
Klimaszewski M., 1988, Geomorfologia, PWN, Warszawa.
Migoń P., 2006, Geomorfologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Mycielska-Dowgiałło E., Korotaj-Kokoszczyńska M., Smolska E., Rutkowski J., 2001, Geomorfologia dynamiczna i stosowana, WGSR UW, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: