Literatura Czech II 3005-KL5LCZ
Przedmiot ma charakter przewodnika po literaturze czeskiej (od przełomu modernistycznego po współczesność). W jego trakcie omówione będą najważniejsze zjawiska w literaturze w szerszym kontekście kulturowym. W trakcie zajęć będą analizowane konkretne teksty literackie reprezentatywne dla różnych nurtów i dobrane pod kątem przejawiania się w nich specyficznych elementów kultury Czech. Praca z konkretnym tekstem ma na celu pokazanie student/k/om różnych znaczeń zakodowanych w literaturze pięknej, zarówno tych, których rozpoznanie wymaga znajomości kontekstu lokalnego (tj. regionalnego), jak i znaczeń uniwersalnych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/ka zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu wzajemne powiązania między sztuką, literaturą, językiem, polityką oraz ich historyczne konteksty
- w zaawansowanym stopniu procesy historycznoliterackie i ich historyczno-społeczne uwarunkowania w Czechach
- związki między kształtowaniem się i aktualnym stanem kultury czeskiej a kulturowym i instytucjonalnym kontekstem europejskim
Student/ka potrafi:
- przeprowadzić samodzielną analizę i interpretację wybranego zjawiska w literaturze czeskiej
Student/ka jest gotowa/gotów do:
- respektowania zasad komunikacji społecznej charakterystycznych dla kultury czeskiej
Kryteria oceniania
1) aktywne uczestnictwo w zajęciach: udział w dyskusjach, samodzielna praca nad wybranymi zagadnieniami literackimi
2) egzamin ustny w sesji letniej - zawiera 2 pytania problemowe weryfikujące umiejętności oraz jedno zagadnienie opracowane wcześniej przez studenta/studentkę (ocena z egzaminu ustnego może zostać podniesiona w sytuacji aktywnej pracy na zajęciach w trakcie roku akademickiego)
3) Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach pisemnych i prezentacjach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do przygotowania, korekty i redakcji tekstów. Studenci mogą posługiwać się narzędziami SI tylko w sytuacjach, w których prowadzący dopuszcza ich użycie. Sytuacją taką w przypadku zajęć Literatura Czech jest korzystanie ze wsparcia SI w celu przekładu materiałów źródłowych wykorzystywanych na zajęciach.
4) Rozkład pracy studenta/studentki:
-uczestnictwo w zajęciach: 60 h – 2 ECTS
-przygotowanie do zajęć: 90 h - 3 ECTS
-przygotowanie do egzaminu ustnego: 30 h – 1 ECTS
łącznie: 6 ECTS
5)Student ma prawo do 2 nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze, każda kolejna nieobecność musi być zaliczona w sposób wcześniej uzgodniony z prowadzącym. Nieobecność ogółem na więcej niż 50 % zajęć wyklucza uzyskanie zaliczenia. Nieobecność nie zwalnia z obowiązku nadrobienia znajomości materiału.
Praktyki zawodowe
brak
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: