Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego
Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Świadczenia i ubezpieczenia

Pomoc materialna

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą ubiegać się o kilka rodzajów stypendiów:

Więcej informacji oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące stypendiów znajdują się na stronie Biura ds. Pomocy Materialnej

Ubezpieczenie

Kto może ubiegać się o zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię:

Student, który:

  • ma ukończone 26 lat i nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, czyli:
    • nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia,
    • nie prowadzi działalności gospodarczej,
    • współmałżonek studenta nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego;
  • nie ma ukończonych 26 lat i nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu, czyli:
    • nie może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, dziadków lub współmałżonka np. nie żyją lub sami nie mają ubezpieczenia zdrowotnego

oraz

  • nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę ani nie prowadzi działalności gospodarczej (umowa zlecenia jest dopuszczalna).

Do 26. roku życia student w pierwszej kolejności powinien być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców, dziadków lub współmałżonka. Zgłoszenie przez uczelnię następuje tylko, jeśli nie ma możliwości zgłoszenia z innego źródła.

W przypadku studentów-cudzoziemców, uczelnia może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego studentów, którzy zostali uznani za osoby pochodzenia polskiego w rozumieniu przepisów o repatriacji lub posiadają ważną Kartę Polaka oraz nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Dodatkowe informacje:

Student pochodzący spoza państw UE/EFTA może ubezpieczyć się dobrowolnie podpisując z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o dobrowolnym ubezpieczeniu oraz samodzielnie opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Student będący obywatelem państwa członkowskiego UE/EFTA może korzystać z publicznej opieki zdrowotnej na podstawie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) wydanej w kraju pochodzenia. Jeśli taki student nie posiada tytułu do ubezpieczenia w kraju pochodzenia, to może być zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię.

Studenci posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi mogą być zgłoszeni jako członek rodziny przy rodzicu bez względu na wiek.

Student, który zawarł związek małżeński, może zostać ubezpieczony przez współmałżonka, o ile współmałżonek jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego.

Ubezpieczony student może również ubezpieczyć członków swojej rodziny, jeżeli członkowie rodziny nie mają własnego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego (niepracująca żona, niepracujący mąż i/lub dzieci). W tym celu składa w Biurze ds. Pomocy Materialnej wypełniony i podpisany wniosek o objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym członka rodziny lub formularz ZUS-ZCNA. Jeśli członek rodziny studenta uzyskał własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, to student powinien złożyć do Biura ds. Pomocy Materialnej wniosek o wyrejestrowanie przez uczelnię takiego członka rodziny.

Więcej informacji na stronie internetowej Biura ds. Pomocy Materialnej oraz Biura Współpracy z Zagranicą.

Świadczenia i udogodnienia specjalne

Codziennymi problemami osób niepełnosprawnych studiujących na Uniwersytecie Warszawskim zajmuje się
Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, którego zadaniem jest:

  • zapewnienie przewlekle chorym lub niepełnosprawnym studentom pełnego uczestnictwa w zajęciach;
  • zapewnienie dostępu do informacji i literatury w formach alternatywnych (brajl, powiększony druk, język migowy itd);
  • dostosowywanie architektury Uniwersytetu do możliwości osób niepełnosprawnych

Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami
Kierownik - Anna Szymańska
anna.szymanska@uw.edu.pl
ul. Dobra 55, 00-312 Warszawa
Pokój 0.070 – parter
tel. (+48 22) 55-24-222, (+48 22) 55-24-277
bon@uw.edu.pl