Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego
Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Informacje dla studentów przyjezdnych

Informacje praktyczne

Budynki, w których odbywają się zajęcia, zgrupowane są w kilku kompleksach w różnych częściach Warszawy. Są to przede wszystkim Kampus Ochota, Kampus Służewiec oraz Kampus Główny, który mieści się przy Trakcie Królewskim, w samym centrum miasta i rozrasta się obecnie w kierunku Wisły. Tu znajdują się m.in.: Rektorat oraz siedziby kilku największych wydziałów, a także nowa biblioteka. To jak wygląda Kampus i inne budynki UW można zobaczyć w czasie wirtualnej wycieczki oraz na mapie kampusu głównego oraz pozostałych.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66 (mapa | strona internetowa | kontakt). Większość wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego ma własne biblioteki, a ich wykaz znajduje się na tej stronie.

Informacje na temat życia w Warszawie, użyteczne adresy, rozkład jazdy komunikacji miejskiej oraz multimedialne plany miasta można znaleźć na stronach internetowych:

Studenci biorący udział w programach międzynarodowych, np. LLP Erasmus, mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez Studentów UW, zrzeszonych w Erasmus Student Network.

Zakwaterowanie

Studenci UW spoza Warszawy, mogą zdecydować się na zamieszkanie w jednym z poniżej wymienionych sześciu domów studenckich, należących do Uczelni:

    ul. Sulimy 7

Wniosek o przyznanie miejsca w akademiku na dany rok akademicki należy składać w formie dokumentu elektronicznego przez USOSweb - wniosek złożony w tej formie jest uwierzytelniony w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności danych w postaci elektronicznej. Więcej informacji pod linkiem.

Na początku roku akademickiego w Warszawie organizowane są również akcje mające na celu pomoc w znalezieniu mieszkania studentom, którzy zdecydowali się na inną formę zakwaterowania niż dom studencki. W ich organizację zaangażowane są na ogół samorządy studentów większości warszawskich uczelni, w tym Uniwersytet Warszawski, oraz prasa lokalna.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania są sprawą bardzo indywidualną i zależą od osobistej sytuacji i preferencji studenta.

Podstawowe (orientacyjne) miesięczne wydatki na utrzymanie:

  • zakwaterowanie - koszt określa Postanowienie nr 6 Rektora UW z dnia 22 lipca 2024 r. w sprawie wysokości opłat związanych z zamieszkaniem w domach studenckich Uniwersytetu Warszawskiego w roku akademickim 2024/2025
  • bilet 30-dniowy komunikacji miejskiej (ulgowy studencki) 55 PLN, bilet 90-dniowy (ulgowy studencki) 140 PLN

Opieka zdrowotna

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest obowiązkowe dla wszystkich studentów (nie każdy student może je uzyskać na uczelni). Należy zwrócić szczególną uwagę na ciągłość ubezpieczenia, ponieważ pozwala ono na korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Należy pamiętać, że uczelnia może zapewnić ubezpieczenie zdrowotne tylko w określonych przypadkach i tylko na wniosek.

Oto kilka najważniejszych zasad, które każdy powinien znać:

  • uniwersytet ubezpieczy Cię wyłącznie na podstawie Twojego pisemnego wniosku,
  • musisz poinformować Biuro Pomocy Materialnej, gdy jesteś ubezpieczony z innego źródła (np. w związku z podpisaniem umowy o pracę lub umowy zlecenia – bez względu na czas jej trwania i czy została zawarta na Uniwersytecie Warszawskim!). Nie możesz być ubezpieczony w dwóch miejscach jednocześnie. Niezgłoszenie ubezpieczenia z innego tytułu może wiązać się z tym, że NFZ nie potwierdzi Twojego prawa do świadczeń np. podczas wizyty lekarskiej,
  • od 1 stycznia 2023 r. uczelnia nie płaci składek na ubezpieczenie zdrowotne za studenta, a jedynie zgłasza go do ubezpieczenia zdrowotnego – jeśli więc jesteś ubezpieczony przez uczelnię jako student, nie musisz się martwić, że na Twoim koncie pacjenta nie będzie informacji o opłaconych składkach,
  • jeśli masz wątpliwości co do prawidłowości swojego ubezpieczenia, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z Biurem Pomocy Finansowej, aby potwierdzić lub uzyskać informacje o konieczności podjęcia jakichkolwiek działań. Retroaktywne korekty ubezpieczenia są trudne, a czasami mogą być niemożliwe, więc nie odkładaj zgłoszenia swoich obaw.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w artykule Ubezpieczenie zdrowotne.

Posiłki

Na każdym z wymienionych kampusów istnieje możliwość zakupienia obiadu. Na terenie Kampusu Głównego znajduje się stołówka wydająca obiady abonamentowe. Stołówka zlokalizowana jest przy ul. Oboźnej. Więcej informacji o stołówce.
Karty uprawniające do wykupienia obiadów można uzyskać w

Biurze Spraw Socjalnych UW
I piętro, pokój 11
Mały Dziedziniec UW
Krakowskie Przedmieście 24.

W poszczególnych budynkach należących do Uniwersytetu (m.in. w Pałacu Kazimierzowskim, Starym i Nowym BUW, Audytorium Maximum, budynkach większości wydziałów) działają również kawiarenki oferujące lekkie posiłki i napoje. W okolicach Uniwersytetu znajdują się również kilka cukierni, sklepów spożywczych, barków i restauracji. W domach studenckich istnieje możliwość samodzielnego przygotowania posiłków w funkcjonujących tam pomieszczeniach kuchennych.