M’AI: agents’ interaction 1000-1M24MAI
W ramach tego przedmiotu badamy dynamikę układów cząstek, skupiając się na ich zachowaniach jakościowych. Cząstki można utożsamić z agentami lub różnymi obiektami, co pozwala na rozszerzenie analizy na teorie opinii, zachowania społeczne, czy modele interakcji grupowych. Dzięki temu wkraczamy w interdyscyplinarne obszary, które wykraczają daleko poza klasyczne zastosowania fizyczne i umożliwiają badanie różnorodnych zjawisk w świecie rzeczywistym, takich jak podejmowanie decyzji, współpraca czy konkurencja.
Wykład koncentruje się na analizie zachowań takich układów z punktu widzenia rozkładu interakcji oraz na badaniu, w jaki sposób różne czynniki wpływają na globalne i lokalne struktury zachowań. Szczególną uwagę poświęcamy metodom modelowania matematycznego i numerycznego, które są kluczowe dla opisu tych procesów.
W celu efektywnego badania tego typu modeli wykorzystujemy techniki uczenia maszynowego (Machine Learning). ML pozwala na tworzenie uproszczonych, tanich obliczeniowo modeli, które są nie tylko wydajne, ale również zdolne do adaptacji w dynamicznych środowiskach. Zajęcia obejmują zarówno aspekty praktyczne, takie jak implementacja algorytmów ML w analizie układów, jak i teoretyczne, dotyczące ograniczeń oraz interpretowalności modeli.
Studenci poznają podstawowe narzędzia z zakresu ML, które umożliwiają analizę dużych zbiorów danych i budowanie modeli predykcyjnych. Program przedmiotu łączy tradycyjne techniki analityczne z nowoczesnym podejściem opartym na uczeniu maszynowym, co pozwala na skuteczne badanie złożonych układów w kontekście wieloagentowym.
Wykład będzie przebiegać w formie warsztatów ukierunkowanych na zainteresowania uczestników, od zagadnień czysto matematycznych do informatycznych. Planujemy przeprowadzić część zajęć na warsztatach wyjazdowych.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozróżnia odziaływania symetyczne od asymetrycznych.
Student rozróżnia prawa fizyczne od modeli opartych o sieci neuronowe.
Studnet rozróżnia sieci neuronowe od sieci rybackich
Student rozumie potrzebę stabilności.
Kryteria oceniania
Przygotowanie projektu, wraz z egzaminem ustnym opartym o prezentacje projektu.
Literatura
- ''Active Particles'' vol. I, vol II Bellomo, Degond, Tadmor
- ''Reinforcement Learning'' Sutton, Barto
- Leonid Berlyand, Pierre-Emmanuel Jabin: Mathematics of Deep Learning: An Introduction. de Gruyter, 2023.
- wybrane aktualne prace naukowe
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: