Myśl portugalska w literaturze i sztuce 3305-MPLS-31
Celem zajęć jest zapoznanie studenta z portugalską myślą od średniowiecza do czasów współczesnych, w szczególności z podstawowymi zagadnieniami kulturowo-społeczno-politycznymi z uwzględnieniem ram czasowych i kontekstu rozwoju idei portugalskiej tożsamości narodowej. Dokonamy analizy zjawisk i pojęć obecnych w kulturze portugalskiej i rozwiniemy umiejętności argumentacji oraz krytycznej analizy tekstów poruszających kwestie społeczno-kulturowe, także w ujęciu literackim oraz z perspektywy portugalskiej filozofii kultury. Podczas zajęć poruszone zostaną m.in. tematy związane z mesjanizmem portugalskimi (sebastianizm, Piąte Imperium), tożsamością narodową, imperium portugalskim, a także filozofią saudade i saudosismo oraz innymi wybranymi zagadnieniami związanymi ze współczesną (i nie tylko) Portugalią, jej kulturą, literaturą oraz sztuką. Przyjrzymy się także, jak powyższe zagadnienia odbijają się w produkcji kulturowej Portugalii.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Historia Portugalii II cz. 2
Literatura portugalska I wykład
Literatura portugalska II wykład
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2025Z: | W cyklu 2024Z: |
Efekty kształcenia
Wiedza - Student zna i rozumie:
Student zna i rozumie podstawową terminologię nauk humanistycznych w zakresie portugalskiej myśli, jej źródła oraz zastosowania. Rozumie także metodologię badań związanych z portugalską myślą filozoficzną i przedmiotowe oraz metodologiczne powiązania z innymi dyscyplinami naukowymi. Student zna i rozumie zjawiska z zakresu historii, historii literatury i kultury portugalskiego obszaru językowego oraz podstawowe tendencje rozwoju myśli portugalskiej, a także wyznaczniki niezbędne w profesjonalnej analizie procesów kulturowych. Student zna i rozumie współczesne życie kulturalne Portugalii.
(K_W02, K_W03, K_W04, K_W06, K_W07, K_W08, K_W09)
Umiejętności - student potrafi:
Student potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje dotyczące przedmiotu zajęć. Stosuje podstawowe umiejętności badawcze związane z portugalską myślą, które obejmują formułowanie i analizę problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników. Student potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami i pojęciami właściwymi dla portugalskiej myśli filozoficznych, a także rozpoznaje różne rodzaje wytworów kultury związanych z tą tematyką oraz umie je zinterpretować i skontekstualizować. Student umie także merytorycznie argumentować z wykorzystaniem poglądów innych autorów oraz sformułować wnioski.
(K_U01, K_U03 K_U04, K_U05, K_U06)
Kompetencje społeczne - student jest gotów do:
Student jest rozumie potrzebę ciągłego samodoskonalenia w duchu ‘lifelong learning’, a także jest gotów do komunikowania się i współdziałania w ramach językowych społeczności portugalskich i wzięcia odpowiedzialności za zachowanie ich dziedzictwa kulturowego. Student jest także gotów do śledzenia procesów i zjawiska zachodzących w portugalskojęzycznym obszarze językowym w zakresie myśli filozoficznej i jej powiązań z kulturą, sztuką, polityką, a także do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
(K_K01, K_K03, K_K06, K_K07, K_K08)
Kryteria oceniania
Obowiązuje ciągły system oceniania.
Bieżąca weryfikacja wiedzy:
obecność na zajęciach (do zaliczenia przedmiotu wymagane 60% obecności w semestrze, w tym dopuszczalne dwie nieusprawiedliwione obecności), udział studenta w dyskusji i realizacja zadań zleconych podczas zajęć i w ramach prac domowych (karty pracy), lektura tekstów, egzamin pisemny.
Wymagana jest punktualność, systematyczność i terminowe realizowanie zadań.
Ocena końcowa zostaje wystawiona na podstawie następującej skali:
100%–ocena 5!
92%–99% – ocena 5;
85%–91% – ocena 4,5;
77%–84% – ocena 4;
71%–76% – ocena 3,5
60%–70 % – ocena 3;
Poniżej 60% – ocena 2.
Uwaga! Używanie narzędzi sztucznej inteligencji tylko po uprzedniej konsultacji z prowadzącym, w sposób uprawniony i etyczny oraz w zgodzie z wytycznymi URK: https://dokumenty.uw.edu.pl/dziennik/DURK/Lists/Dziennik/Attachments/134/DURK.2023.98.UURK.98.pdf.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Bibliografia kursu obejmuje:
AA.VV (2006) “Portugal como Problema”, org. Pedro Calafate. Lisboa: Público: Fundação Luso-Americana.
BOTELHO, Afonso (1990) "Da Saudade ao Saudosismo". Lisboa: Instituto de Cultura e Língua Portuguesa.
CARDIM, Pedro i MONTEIRO, Nuno Gonçalo, red. (2021) "Political thought in Portugal and its Empire, c. 1500-1800". Cambridge: Cambridge University Press.
COSTA, João Paulo Oliveira e (2022) "Portugal na História: uma identidade". Lisboa: Temas e Debates.
LABORIE, Lionel i HESSAYON, Ariel, red. (2020): "Early modern prophecies in transnational, national and regional contexts. Vol. 2. The mediterranean world", Leiden-Boston, Brill.
LOURENÇO, Eduardo (1992) “O Labirinto da Saudade. Psicanálise Mítica do Destino Português". Lisboa: Dom Quixote.
A także karty pracy, materiały ikonograficzne, materiały audiowizualne (m.in. RTP Ensina, muzyka), inne publikacje dostosowane do zainteresowań i preferencji Słuchaczy.
Szczegółowa rozpiska wraz z harmonogramem zostanie podana na pierwszych zajęciach.
W cyklu 2024Z:
Indywidualny kanon studenta. |
W cyklu 2025Z:
Indywidualny kanon studenta. |
Uwagi
W cyklu 2025Z:
Podczas zajęć używamy Moodle: proszę nie zapomnieć o rejestracji. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: