Wybrane problemy badawcze w językoznawstwie 3304-2D1O-WPWJ-055
Zajęcia o charakterze praktycznych analiz będą dotyczyły dziedzin, którymi zajmują się pracownicy Zakładu Językoznawstwa. Studenci będą badali różnorodne materiały językowe (mowa ustna, pisana, komunikacja internetowa, bazy danych językowych, ankiety, słowniki itp.). Stosownie do przyjętej w danym cyklu studiów tematyki, będą przeprowadzali analizy oparte na lekturach i wskazówkach wykładowcy.
Proponowane dziedziny to fonetyka i fonologia, semantyka leksykalna, morfologia, historia języka francuskiego, językoznawstwo komputerowe, językoznawstwo kontrastywne, socjolingwistyka, analiza dyskursu, problemy przekładu.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024L: |
Efekty kształcenia
Student ma pogłębioną wiedzę o wybranych kierunkach badań w językoznawstwie oraz o najnowszych osiągnięciach w tej dyscyplinie (K-WO6).
Posiada umiejętność merytorycznego argumentowania z wykorzystaniem poglądów innych autorów i poglądów własnych, formułowania wniosków oraz ich syntetycznego ujmowania (K-U)^).
Dokonuje regularnej autorefleksji, dzięki czemu ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności; rozumie potrzebę dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego; ocenia własne kompetencje w różnych dziedzinach i doskonali umiejętności, jak również potrafi doradzać innym w zakresie ww. kompetencji (K-KO1).
Kryteria oceniania
Aktywność podczas zajęć, udział w dyskusjach, krótki referat, sprawdzian pisemny.
Student ma prawo tylko do dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze. Przy trzech nieusprawiedliwionych nieobecnościach pisze dodatkowe zadanie podczas testu. Od czterech nie zaliczam przedmiotu.
Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego. zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.
dyżur online: piątek 18:00-19:00 na platformie zoom, po wcześniejszym umówieniu się.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Dal G., Un point de vue sur la morphologie dérivationnelle du français, Nantes, COLEX, 1997.
Lehmann A., Martin-Berthet F., Lexicologie. Sémantique, morphologie, lexicographie (4e éd.), Paris, Armand Colin, 2014.
Rosier L. Le discours rapporté en français, Paris, Ophrys, 2008.
Maingueneau D., Discours et analyse du discours, Paris, Armand Colin, 2014.
Kerbrat-Orecchioni C., Les interactions verbales, Paris, Armand Colin t. I-III, 1990-1992.
Boyer H., Introduction à la sociolinguistique, Paris, 2001.
Ballard M., Versus : la version réfléchie, t. 1-2, Paris, Ophrys, 2003.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: