Historia literatury białoruskiej XIX wieku 3221-30HL21A
Wykład ma za zadanie przedstawić systematycznie wiedzę potrzebną do zaliczenia przedmiotu, zapoznać studenta z literaturą białoruską XIX wieku.
Przedmiotem zajęć jest tzw. nowa literatura białoruska, która powstała na bazie języka i twórczości ludowej. Odrodzenie języka i literatury białoruskiej omawiane jest w odniesieniu do wydarzeń historycznych i społecznych (działalność powstańcza, restrykcyjna polityka caratu, likwidacja Uniwersytetu Wileńskiego, rozbicie organizacji studenckich, uniemożliwianie białoruskojęzycznych publikacji). Zwraca się uwagę na wpływ idei romantycznych na zainteresowania ludoznawcze, na rolę inteligencji wileńskiej i młodzieży filomackiej w upowszechnianiu ludowej twórczości białoruskiej, a także wkład polsko-białoruskich pisarzy w odrodzenie języka i literatury białoruskiej (J. Barszczewski, A. Rypiński, J. Czeczot, W. Dunin-Marcinkiewicz). Wskazuje się na rozwój białoruskiej literatury realistycznej (twórczość F. Bahuszewicza, J. Łuczyny, A. Hurynowicza, F. Tapczeuskiego).
Ćwiczenia mają za zadanie pogłębiać wiedzę wyniesioną z wykładu, rozwijać umiejętności rozumienia tekstu literackiego.
Szacunkowa liczba godzin, które student powinien przeznaczyć na opanowanie powyższych treści wynosi w przybliżeniu – 120 (60 godz. zajęć dydaktycznych oraz 60 godz. pracy samodzielnej studenta)
Rodzaj przedmiotu
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu (wykładu, ćwiczeń) student:
- zna proces literacki na Białorusi w XIX wieku w kontekście historycznym i społecznym;
- umie poprawnie określać periodyzację nowej literatury białoruskiej;
- umie wyjaśnić główne tematy, problemy i motywy nowej literatury białoruskiej;
- umie dokonywać analizy tekstów literackich poszczególnych poetów, prozaików i dramaturgów.
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na zajęciach, bieżące przygotowanie do zajęć, bieżące kontrolne sprawdziany ustne i pisemne, końcowe zaliczenie ustne
Literatura
1. Biełaruskaja litaratura: Chrestamatyja. Czastka pierszaja (druhaja pałowa XVIII - perszaja pałowa XIX stst.). Mińsk 2006.
2. Biełaruskaja litaratura: Chrestamatyja. Czastka druhaja (1850-1900). Mińsk 2006.
3. Biełaruskija piśmienniki: Bijabiblijagraficzny słounik: U szasci tamach. Mińsk 1992-1995.
4. Łojka A. Historyja biełaruskaj literatury. Czastka 1. Mińsk 1989.
5. Biełaruskaja litaratura XIX stahoddzia: Chrestamatyja. Minsk 1988.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: