Historia literatury białoruskiej - literatura starobiałoruska 3221-30HL12K
Średniowieczne w Środkowo-Wschodniej i Zachodniej Europie. Średniowieczne zabytki piśmiennicta religijnego i świeckiego Rusi Kijowskiej z uwzglednieniem ziem białoruskich, np. homilie Kiryły Turowskiego, Żywot Eufrozyny Połockiej, Opowieść o Merkuriuszu Smoleńskim, Słowo o wyprawie Igora, Powieść lat minionych, Wędrówka Ihnacyja Smalanina do Konstantynopola i Jerozolimy: główne motywy literackie, język i styl, typowe elementy poetyki. Literatura okresu Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej omawiane są w odniesieniu do rozwoju wydarzeń historycznych (bitwa pod Grunwaldem, unia lubelska, unia brzeska). Renesans, jego założenia i twócy w WKL: ich dzieła, gatunki literackie, prądy. Na przykładzie wybranych tekstów omawiana jest geneza i rozwój języka i literatury starobiałoruskiej, ewolucja gatunków kronikarskich (w stronę lokalnych, diariuszowych zapisów). Kultura i literatura starobiałoruska omawiana jest w kontekście kultury europejskiej (np. filozofia renesansu a działalność F. Skoryny, reformacja i jej znaczenie dla rozwoju kultury i oświaty na ziemiach białoruskich, wpływ kultury barokowej na literaturę i sztukę białoruską). Ponadto zwraca się uwagę na piśmiennictwo polityczne (Statut WKL, raporty, polemiki), rozwój nowych gatunków literackich, (poematy, panegiryki, satyra polityczna, misteria, intermedia itd.). Zwraca się także uwagę na prestiżową pozycję białoruszczyzny w WKL i jej pozycję w Rzeczypospolitej.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student powinien uzyskać w procesie dydaktycznym:
- opanowanie podstawowej wiedzy historycznoliterackiej na temat literatury starobiałoruskiej;
- umiejętność funkcjonalnego wykorzystania tej wiedzy;
- umiejętność opisywania i interpretowania literatury starobiałoruskiej;
- umiejętność korzystania z kontekstów kulturowych w interpretacji;
- umiejętność analizowania literackich tekstów staropolskich w kontekście historycznym.
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na zajęciach, bieżące przygotowanie do zajęć, przygotowanie referatu, analizy lub krótkiego wystąpienia; egzamin końcowy ustny.
Literatura
1. Barszczewski A., Historia literatury białoruskiej: okres Rusi Kijowskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, Warszawa 1981.
2. Starażytnaja biełaruskaja literatura: Zbornik, układannie L.S. Kurbieka, U.A. Maruk, Mińsk 2002.
3. Antałohija dauniaj biełaruskaj litaratury XI - pierszaja pałowa XVIII stahoddzia, Minsk 2003.
4. Majchrowicz S. K., Narysy starażytnaj biełaruskaj literatury XIV-XVIII st., Mińsk 1980.
5. Łojka A. A., Starabiełaruskaja literatura, Mińsk 2001.
6. Sawierczanka I.W., Symon Budny: Humanist i refarmatar, Mińsk 1993.
7. Sawierczanka I. W., Aura mediocritas: Kniżna-piśmowaja kultura Biełarusi. Adradżennie i ranniaje baroka, Mińsk 1998.
8. Panasiuk N., Unia brzeska w historycznej relacji Kroniki barkałabowskiej, "Roczniki Humanistyczne"1993, t. XLI, z. 7, s. 65-74 i in.
9. Historyja biełaruskaj literatury XI-XIX stahoddziau u 2 tamach, T. 1 Nawukowy red. toma W. A. Czamiarycki, Mińsk 2006.
10. Swiażynski U. M., Histarycznyja zapiski F. Jeułaszeuskaha, Mińsk 1990.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: