- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Sztuka w kulturze Słowenii 3005-SZTUKASLN-OG
Przedmiotem zajęć są zjawiska z zakresu różnych dziedzin sztuki, które oddziaływały i oddziałują na formowanie się kodu kulturowego Słowenii, wpływają na sposób postrzegania tożsamości narodowej współtworząc ją bądź kontestując jej kształt. Wybrane zagadnienia będą rozpatrywane w ujęciu chronologicznym, w kontekście procesów historyczno-cywilizacyjnych zachodzących w regionie oraz w relacji do nurtów rozwojowych sztuki w Europie. Na podstawie analizy dzieł, praktyk artystycznych, koncepcji estetycznych itp., powstałych na ziemiach słoweńskich oraz reprezentatywnych dla lokalnej kulturosfery, studenci/tki poznają podstawy uniwersum symbolicznego kraju specjalności. Podczas zajęć zostaną także wprowadzone charakterystyczne dla danego okresu czy kierunku pojęcia i terminy umożliwiające analizę, interpretację i zrozumienie fenomenów i procesów organizujących sferę sztuki w Słowenii. Poruszymy również zagadnienia związane z instytucjonalizacją sfery sztuki w badanym kraju.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Osoba studiująca zna i rozumie:
- problemy i zjawiska sztuki jako ważnego obszaru kultury Słowenii, powiązanego z różnymi sferami życia społeczno-kulturowego oraz oddziałującego zarówno na postrzeganie i rozumienie przeszłości, jak i na rzeczywistość współczesną;
- podstawowe teorie i metodologie z zakresu nauk o kulturze i religii stosowane w analizie obiektów i praktyk artystycznych ujmowanych w perspektywie kulturowej;
- zagadnienia związane z wpływem sztuki, jej tradycji, historii oraz założeń estetyczno-filozoficznych na wykształcenie się tożsamości kulturowej Słoweńców oraz jej uwidacznianie się w słoweńskich tekstach kultury;
- historyczne uwarunkowania i miejsce sztuki w systemie symbolicznym oraz w sferze publicznej Słowenii, a także jej znaczenie dla fundamentalnych problemów kulturowych, społecznych i tożsamościowych;
- znaczenie sztuki i kultury artystycznej Słowenii we współczesnej przestrzeni kulturowej Europy oraz świata.
Osoba studiująca potrafi:
- poddać krytycznej analizie zjawiska i procesy artystyczne zachodzące w Słowenii oraz na podstawie posiadanej wiedzy i właściwie dobranych źródeł analizować i rozwiązywać złożone problemy z zakresu sztuki z użyciem metod i narzędzi odpowiednich do zrozumienia danego zagadnienia.
- brać udział w dyskusji naukowej dotyczącej dzieł, praktyk i procesów artystycznych oraz (posługując się specjalistyczną terminologią) komunikować się z otoczeniem na temat nowoczesnej humanistyki w tym zjawisk charakterystycznych dla współczesnej sztuki i refleksji historyczno- i teoretyczno-artystycznej (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Słowenii).
Kryteria oceniania
Ocena końcowa wystawiana jest na podstawie
a) oceny aktywnego uczestnictwa w dyskusji, dowodzącego umiejętności zastosowania podstawowych narzędzi służących do analizy zjawisk artystycznych oraz znajomości literatury przedmiotu;
b) oceny bieżącego przygotowanie do zajęć (lektura wskazanych tekstów i innych zadań domowych);
c) przygotowania prezentacji z zakresu tematyki konwersatorium wybranej samodzielnie lub wskazanej przez osobę prowadzącą zajęcia;
d) zaliczenia testu końcowego na podstawie wiedzy pozyskanej na zajęciach.
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach pisemnych i prezentacjach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku.
Szacowany rozkład pracy studenta:
uczestniczenie w zajęciach: 60 h – 2 ECTS
praca własna studenta: 90 h – 3 ECTS
przygotowanie się do zaliczenia 30 h - 1 ECTS.
łącznie: 6 ECTS
Osoba studiująca ma prawo do dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności w każdym semestrze.
Praktyki zawodowe
Nie ma.
Literatura
Vojeslav Molè, Sztuka Słowian południowych, Wrocław 1962.
Kraków i Lublana a mit Europy Środkowej, red. Jacek Purchla, Kraków 2007 [Artykuły: Peter Krečič, Lublana – czy miasto także śródziemnomorskie? Doświadczenie Plečnika; Damjan Prelovšek, „Lublana Plečnika”, tłum. obu tekstów Joanna Pomorska].
France Stele, Stanko Klinar, Neznana Slovenija = Unknown Slovenia = Unbekanntes Slowenien = Slovenia, Ljubljana: Cankarjeva založba, 1991.
Guide to slovenian museums and galleries, [collected and ed. by Jana Šubic, Elizabeta Petruša Štrukelj, Metka Fujs; transl. Sebastjan Vörös] Ljubljana 2008.
Barbara Jaki, Guide to the permanent collection : painting and sculpture in Slovenia from the 13th to the 20th Century, National Gallery of Slovenia, Ljubljana 1999.
Baroque Ljubljana, red. Metoda Kemperl, Matej Klemenčič, Igor Weigl, Ljubljana 2007.
Cezary Wąs, Architektura Jože Plečnika, Wrocław : Muzeum Architektury, 2004.
Peter Krečič, Jože Plečnik: architekt i wizjoner = architect and visionary, 1872-1957, [tł. Barbara Andrunik et al.]. Kraków : Międzynarodowe Centrum Kultury, 2006.
Zdzisława i Tomasz Tołłoczko Josip Plečnik - jeden z prekursorów tradycjonalnego modernizmu: ze studiów nad ewolucją architektury od akademickiego klasycyzmu ku zmodernizowanemu klasycyzmowi, Kraków 1999.
20th century architecture: from modernist to contemporary: guide to architecture / [written by Stane Bernik et al.; English transl. Barbara Simoniti]. Ljubljana, 2003.
Meta Kordiš, Gospodična, vi ste lepi kot plakat: plakat v Ljubljani med obema svetovnima vojnama, Ljubljana 2005.
Neue Slowenische Kunst jako projekt polityczny, w: Komunizm na peryferiach. Rubieże ideologii i rzeczywistości społecznej, red. M. Bogusławska, Z. Grębecka, Warszawa – Kraków 2013.
Joanna Szczepanik, Geografia artystyczna Neue Slowenische Kunst : wieloaspektowość i kolektywizm, Gdańsk 2014.
Ausstellung Laibach Kunst - Rekapitulacja 2009, MS Muzeum Sztuki, 26.05.-23.08.2009, Łódź, red. Naomi Henning, Wiktor Skok ; tł. Marjan Golobič et al.; Łódź: Muzeum Sztuki, cop. 2009.
Andrej Rijavec, Twentieth century slovene composers = Slovenische Komponisten des 20. Jahrhunderts, Ljubljana 1975.
Zaproponowany wybór literatury przedmiotu wynika z jej dostępności w warszawskich bibliotekach. Dodatkowa specjalistyczna literatura będzie dobierana odpowiednio do zainteresowań i potrzeb studentów. Zakres literatury obowiązkowej do egzaminu zostanie przedstawiony podczas zajęć.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: