Metody badań językoznawczych 3005-MAG1-MBJ
Na wykładach przedstawione zostaną zagadnienia metodologiczne z zakresu:
- współczesnego synchronicznego i diachronicznego językoznawstwa (post)strukturalistycznego;
- lingwistyki generatywnej;
- lingwistyki kognitywnej;
- pragmalingwistyki i lingwistyki stosowanej;
- krytycznej analizy dyskursu;
- narzędzi i metod lingwistyki korpusowej;
- podstaw NLP - przetwarzanie języka naturalnego w modelach AI.
Ukazane zostaną również perspektywy i możliwości wykorzystania różnorodnych paradygmatów badawczych we własnej pracy badawczej i działalności profesjonalnej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/ka zna i rozumie najważniejsze metody i perspektywy badawcze oraz główne kierunki rozwoju współczesnej lingwistyki - zwłaszcza w zakresie badań diachronicznych i synchronicznych językoznawstwa (post)strukturalistycznego, generatywizmu, językoznawstwa kogintywnego i pragmalinwistyki, krytycznej analizy dyskursu, jak też najnowszych badań z zakresu lingwistyki korpusowej i przetwarzania języka naturalnego w modelach sztucznej inteligencji; zna możliwości wykorzystania ich we własnych pracach badawczych i działalności związanej z badaniem systemów językowych oraz komunikacji językowej Słowiańszczyzny.
Student/ka potrafi korzystać ze współczesnych innowacyjnych metod badawczych lingwistyki, dokonywać za ich pomocą krytycznej selekcji i analizy źródeł i informacji dotyczących wieloaspektowych badań językowych, jak również interpretacji ich wyników.
Kryteria oceniania
Student ma prawo do 2 nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze, każda kolejna nieobecność musi być zaliczona w sposób wcześniej uzgodniony z prowadzącym. Nieobecność ogółem na więcej niż 50% zajęć wyklucza uzyskanie zaliczenia. Nieobecność nie zwalnia z obowiązku nadrobienia znajomości materiału.
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach pisemnych i prezentacjach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do przygotowania, korekty i redakcji tekstów. Podobne zastrzeżenie dotyczy również innych języków słowiańskich, które są nauczane w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej. Studenci mogą posługiwać się narzędziami SI tylko w sytuacjach, w których prowadzący dopuszcza ich użycie.
Rozkład pracy studenta - uczestniczenie w zajęciach – 1 ECTS
Metoda zaliczenia: test.
Praktyki zawodowe
Nie są wymagane.
Literatura
Awdiejew A., Gramatyka interakcji werbalnej. WUJ: Kraków 2004.
Bogusławski A., Metodologia lingwistyki, WUW: Warszawa 2023.
Duszak A., Krytyczna analiza dyskursu. Universitas: Kraków 2008.
Duszak A. i in. (red.), Korpusy w angielsko-polskim językoznawstwie kontrastywnym – teoria i praktyka, Universitas: Kraków 2009.
Grzegorczykowa R., Wstęp do językoznawstwa. PWN: Warszawa 2017.
Stalmaszczyk P. (red.), Metodologie językoznawstwa – podstawy teoretyczne. WUŁ: Łódź 2006.
Tabakowska E. ( red.), Kognitywne podstawy języka i językoznawstwa. Universitas: Kraków 2001.
Wolf Th. i in., Przetwarzanie języka naturalnego z wykorzystaniem transformerów. Helion: Warszawa 2024.
Literatura uzupełniająca nt. zagadnień szczegółowych będzie też podawana sukcesywnie na wykładach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: