Realia kultury materialnej we frazeologii Słowian Południowych 3005-LU9-BALK
Celem zajęć fakultatywnych jest zapoznanie studentów z frazeologią jako specyficznym obszarem języka, który utrwala wiedzę, doświadczenie oraz sposób postrzegania świata przez daną wspólnotę językowo-kulturową. Ponadto, zajęcia mają na celu rozwijanie umiejętności analizowania materii języka pod kątem zdobywania informacji o dawnych wytworach kultury, tzn. o zjawiskach materialnych oraz metaforyzacji ich nazw.
W ramach tych zajęć skupiamy się na praktycznej analizie wybranego materiału frazeologicznego oraz paremiologicznego z języków południowosłowiańskich, które są obecnie nauczane w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej. Uwzględniamy również szerszy kontekst bałkański, w tym grecki i turecki. Działania prowadzone na zajęciach obejmują badanie konkretnych frazeologizmów i paremii oraz ich interpretację w kontekście kulturowym.
Jednocześnie studenci mają możliwość poszerzenia swojej wiedzy z zakresu etnografii i etnologii, co pozwala im lepiej zrozumieć tło kulturowe i społeczne, w jakim te wyrażenia funkcjonują. W trakcie zajęć staramy się łączyć teorię z praktyką, aby studenci mogli zdobyć umiejętności analityczne i interpretacyjne, które mogą wykorzystać w przyszłej pracy badawczej lub zawodowej związanej z językiem i kulturą.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student ma pogłębioną wiedzę o frazeologii w językach Słowian południowych; potrafi zastosować zdobytą wiedzę o kulturze materialnej Słowian do analizy zjawisk językowych; umie korzystać ze źródeł leksykografii oraz etnografii południowosłowiańskiej.
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne: lektura tekstów źródłowych; wyszukiwanie danych etnograficznych; dyskusja.
Zajęcia kończą się zaliczeniem ustnym.
Wymagana jest obecność na zajęciach (dozwolone są dwie nieobecności), aktywność na zajęciach, prezentacja samodzielnie wykonanej analizy materiału.
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Bogusławski A., Uwagi o pracy nad frazeologią, [w:] tegoż, Sprawy słowa. Word Matters, Warszawa 1994, s. 125–136.
Młynarczyk E., Horyń E. (red.) Dialog z Tradycją, t. 5: Językowe dziedzictwo kultury materialnej, Kraków, 2016.
Moszyński K., Kultura ludowa Słowian, Warszawa, 2010.
Nowakowska A., Świat roślin w polskiej frazeologii. Wrocław,2005.
Tambor J., 1991, Słownictwo i frazeologia odbiciem tendencji cywilizacji technicznej, „Język a Kultura”, t. 2: Zagadnienia leksykalne i aksjologiczne, red. J. Puzynina, J. Bartmiński, Wrocław, s. 65–70.
Vakarelski, Ch.., Etnografia Bułgarii. Wrocław, 1965.
W cyklu 2023L:
Materiały do analizy dostarcza na bieżąco wykładowca. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: