Sztuka w kulturze Czech 3005-LIC1-SWCZ
Celem konwersatorium jest przedstawienie w porządku diachronicznym istotnych zjawisk z zakresu sztuki powstałej na ziemiach czeskich, zjawisk fundamentalnych dla ukonstytuowania się nowożytnej kultury Czech. Słuchacze śledząc rozwój sztuki w poszczególnych epokach wyróżnionych na podstawie ogólnej historii sztuki zapoznają się nie tylko z tym, co wpisuje się w kanon europejski, ale też z tym, co wyróżnia sztukę tego regionu, jej periodyzację oraz specyfikę estetyczną, poznają zjawiska oryginalne i nie mające odpowiednika w kulturze ogólnoeuropejskiej. Wskazywany jest kontekst historyczny, ideowy i społeczny rozwoju sztuki na ziemiach czeskich, która stawała się lub była odczytywana jako kulturowa manifestacja czeskości bądź jako sztuka czeskości niechętna. Zgodnie z koncepcją Erwina Panofskiego interpretacja dzieł sztuki ma odsłaniać ich ikonografię i ikonologię zwracając jednak uwagę nie na intencję artysty, ale na odczytania powstające w procesie odbioru. Studenci zapoznają się reprezentatywnymi przykładami malarstwa, architektury, rzeźby, rzemiosła artystycznego, fotografii i filmu nie tylko wedle porządku: co? gdzie? kiedy? ale mając na uwadze w jaki sposób dzieło wyrażało idee charakterystyczne dla danej epoki w danym kraju, z jego własną specyfiką historyczno-społeczno-religijną. Okazjonalnie .przywoływane są konteksty literatury i muzyki, które mają wzmacniać aspekt kulturowej prezentacji sztuki na ziemiach czeskich. Konwersatorium ma także zapewnić uczestnikom praktyczną wiedzę z zakresu posługiwania się podstawowymi narzędziami analizy różnych dzieł sztuki (również analizy ikonologicznej), a ponadto zaznajomić z kanonem artystycznym w kontekście zjawisk kulturowych regionu i Europy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/ka zna i rozumie:
- problemy i zjawiska sztuki jako ważnego obszaru kultury Czech, powiązanego z różnymi sferami życia społeczno-kulturowego oraz
oddziałującego zarówno na postrzeganie i rozumienie przeszłości, jak i na rzeczywistość współczesną;
- podstawowe teorie i metodologie z zakresu nauk o kulturze i religii stosowane w analizie obiektów i praktyk artystycznych ujmowanych w perspektywie kulturowej.
- zagadnienia związane z wpływem sztuki, jej tradycji, historii oraz założeń estetyczno-filozoficznych na wykształcenie się tożsamości kulturowej Czechów oraz jej uwidacznianie się w czeskich tekstach kultury.
- historyczne uwarunkowania i miejsce sztuki w systemie symbolicznym oraz w sferze publicznej Czech, a także jej znaczenie dla fundamentalnych problemów kulturowych, społecznych i tożsamościowych.
Student/ka potrafi:
- poddać krytycznej analizie zjawiska i procesy artystyczne zachodzące w Czechach oraz na podstawie posiadanej wiedzy i właściwie dobranych źródeł analizować i rozwiązywać złożone problemy z zakresu sztuki z użyciem metod i narzędzi odpowiednich do zrozumienia danego zagadnienia.
- brać udział w dyskusji naukowej dotyczącej dzieł, praktyk i procesów artystycznych
Kryteria oceniania
Ocena końcowa wystawiana jest na podstawie:
a) oceny aktywnego uczestnictwa w dyskusji, dowodzącego umiejętności zastosowania podstawowych narzędzi służących do analizy zjawisk artystycznych oraz znajomości literatury przedmiotu
b) oceny bieżącego przygotowania do zajęć (lektura wskazanych tekstów, realizacja zadań domowych związanych z analizą wybranych dzieł artystycznych
c) zaliczenia testu końcowego na podstawie wiedzy pozyskanej na zajęciach oraz opracowanego samodzielnie materiału źródłowego
Rozkład pracy studenta:
- uczestniczenie w zajęciach 60 godzin 2 ECTS
- regularne przygotowywanie się do zajęć 30 godzin 1 ECTS
- przygotowanie się do testu 50 godzin 2 ECTS
łącznie 5 ECTS
Student ma prawo do 2 nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze, każda kolejna nieobecność musi być zaliczona w sposób wcześniej uzgodniony z prowadzącym. Nieobecność ogółem na więcej niż 50 % zajęć wyklucza uzyskanie zaliczenia. Nieobecność nie zwalnia z obowiązku nadrobienia znajomości materiału.
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach pisemnych i prezentacjach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na kierunkach studiów organizowanych na Wydziale Polonistyki jest sprawne i profesjonalne posługiwanie się polszczyzną pisaną, a w szczególności stylem naukowym, zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do przygotowania, korekty i redakcji tekstów. Podobne zastrzeżenie dotyczy również innych języków słowiańskich, które są nauczane w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej. Studenci mogą posługiwać się narzędziami SI tylko w sytuacjach, w których prowadzący dopuszcza ich użycie.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: