Literatura współczesna - Chorwacja 3005-KU6LCH
Kurs poświęcony jest badaniu współczesnych zjawisk zachodzących w kulturze chorwackiej poprzez interpretację tekstów literackich i paraliterackich.
Literatura straciła obecnie swoje uprzywilejowane miejsce, które zyskała w XIX wieku jako główny wyraz kultury narodowej. Od czasu ponowoczesnych nurtów oraz po rewolucji, jaką przyniosły nowe media elektroniczne, pisarze próbują znaleźć nowe miejsce dla twórczości literackiej. Dzieła i pole literackie jako całość są coraz częściej uznawane za jedną z form komunikacji społecznej. Dlatego pojawiła się potrzeba analizy nowych zjawisk, które do niedawna rzadko były uwzględniane w historii literatury. Te zagadnienia to np. problem rynku literackiego i reklamy, rola państwa w regulowaniu i (de)stabilizowaniu rynku literackiego, związek między płcią a literaturą.
Dla chorwackiego kontekstu ważne są również inne zjawiska, takie jak „ratno pismo” czy twórczość autorów bośniackich i ich recepcja w Chorwacji. W czasie wojny z lat 90. i po niej aktualna stała się kwestia roli intelektualisty, czyli związku pisarzy ze środowiskiem politycznym. Wymienione zagadnienia tworzą ramy, w których uczestnicy kursu będą próbowali znaleźć odpowiedzi na zadane pytania oraz odnaleźć nowy sposób analizy tekstów, aby w rezultacie móc głębiej i dokładniej komentować współczesną kulturę chorwacką.
Kolegij je posvećen proučavanju suvremenih pojava u hrvatskoj kulturi preko interpretacije književnih i paraliterarnih tekstova.
Književnost je u suvremeno doba izgubila svoje privilegirano mjesto koje je zadobila još u 19. stoljeću kao magistralni izraz nacionalne kulture. Od vremena postmodernih strujanja i nakon revolucije koju su donijeli novi elektronski mediji književnici se trude pronaći novo mjesto za književno stvaranje. Djela i literarno polje u cjelini sve se više smatraju jednim od vidova društvene komunikacije. Stoga postoji potreba za analizom novih pojava koje se donedavna rijetko uzimale u obzir u književnoj povijesti. Ta su pitanja na primjer problem književnog tržišta i reklame; uloga države u reguliranju i (de)stabilizaciji literarnog tržišta; relacija između roda i literature.
U posebnim hrvatskim prilikama važne su i druge pojave, kao što su ratno pismo ili književnost bosanskohercegovačkih autora i njihova recepcija u Hrvatskoj. Prilikom Domovinskog rata i nakon njega aktualizira se i pitanje uloge intelektualca, odnosno povezanost pisaca i političkih sredina. Sve navedene teme stvaraju okvir u kojem će sudionici kolegija pokušavati pronaći odgovore i nov način analize tekstova, da bi na kraju mogli dublje i temeljitije komentirati suvremenu hrvatsku kulturu.
W cyklu 2024Z:
Seminar posvećen suvremenom hrvatskom eseju interpretiranom u književnom, političkom, društvenom i kulturnom kontekstu. Prvi satovi uvode pojmove „suvremenost” i „suvremena književnost”, te osnovni podaci iz teorije i povijesti eseja kao književnog žanra. U narednim satima bit će obrađena odabrana djela najznačajnijih hrvatskih (i bosanskohercegovačkih) esejista s prijelaza iz 20. u 21. stoljeće, podijeljena u tematske blokove koji se tiču pitanja važnih ne samo sa stajališta domaće, već i europske kulture. |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student/ka zna i rozumie:
-- najważniejszych współczesnych pisarzy i teoretyków chorwackich
-- przemiany współczesnej literatury chorwackiej (przemiany form, nowe tendencje, odniesienia do tradycji, wpływ nowych mediów) i życia literackiego w Chorwacji (nagrody literackie, czasopisma literackie w formie tradycyjnej i internetowej, sytuacja na rynku wydawniczym)
-- związek pola literackiego z całościowymi przemianami w kulturze w świetle współczesnych koncepcji humanistyki i nauk społecznych
-- kody współczesnej kultury chorwackiej a zatem zyskuje kompetencje w zakresie dialogu międzykulturowego
Student/ka potrafi:
-- merytoryczne poprowadzić dyskusję z poszanowaniem stanowiska rozmówcy
-- swobodnie wypowiadać się w zakresie omawianych tematów (ustnie i pisemnie) w języku chorwackim, prowadzić dobrze uzasadnioną dyskusję, opierając się na rzetelnych argumentach zarówno w języku polskim, jak i chorwackim
-- samodzielnie wyszukiwać i analizować literaturę przedmiotu, dotyczącą poruszanej na zajęciach problematyki
-- analizować i interpretować utwór literacki w języku chorwackim
-- wyjaśnić powiązanie oraz analizować zjawiska literackie z chorwackim kontekstem kulturowym współczesności
Student/ka jest gotowa/gotów do:
-- zgłębiania współczesnej literatury chorwackiej w kontekście dialogu międzykulturowego
Kryteria oceniania
Przedmiot kończy się egzaminem ustnym.
Ocenie będzie podlegała aktywność studentów, umiejętność zwerbalizowania podejmowanej problematyki w języku chorwackim.
Możliwe są 2 nieobecności w semestrze, każda kolejna nieobecność musi być zaliczona w sposób uzgodniony wcześniej z prowadzącym.
Sposób wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracach pisemnych i prezentacjach zaliczeniowych określają zapisy § 3 i 4 uchwały nr 98 Uniwersyteckiej Rady ds. Kształcenia z dnia 8 grudnia 2023 roku. W związku z tym, że jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych na lektoratach języków obcych jest sprawne posługiwanie językiem obcym (użycie właściwej leksyki, struktur gramatycznych i składniowych), zabrania się wykorzystywania systemów sztucznej inteligencji do przygotowania, korekty i redakcji prac powstających na zajęciach, prac domowych a także testów cząstkowych i egzaminów. Studenci mogą posługiwać się narzędziami SI tylko w sytuacjach, w których prowadzący dopuszcza ich użycie.
Rozkład pracy studenta:
uczestniczenie w zajęciach: 30 h – 1 ECTS
praca własna studenta: 50 h – 2 ECTS
przygotowanie do egzaminu: 25 h - 1 ECTS
łącznie: 4 ECTS
Literatura
Literatura, w szczególności wybór utworów literackich i polemik, opracowywana jest na potrzeby każdej edycji kursu na danym rok studiów.
Główne teksty i podręczniki to:
Biti Vladimir, Pojmovnik suvremene književne i kulturne teorije. Zagreb 2000. (i kasnija dopunjena izdanja).
Milanja Cvjetko, Hrvatsko pjesništvo: od 1950. do 2000. Zagreb 2000.
Nemec Krešimir, Povijest hrvatskog romana: od 1945. do 2000. Zagreb 2003.
Poljski i strani autori:
Burzyńska Anna, Dekonstrukcja i interpretacja, Kraków2001.
Dabrowska-Partyka Maria, Literatura pogranicza - pogranicza literatury, Kraków 2004.
Dunin Kinga, Czytając Polskę, Warszawa 2004.
Dyras Magdalena, Re-inkarnacje narodu, Kraków 2009.
Književno-znanstveni časopisi:
Ujmetnost riječi
Književna republika
Zarez (dvotjednik za kulturna i društvena pitanja)
Forum
Sarajevske sveske
W cyklu 2024Z:
Antologija hrvatskog književnog eseja XX. stoljeća, ur. Miroslav Šicel, Zagreb 2002. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: