Współczesne życie społeczno-polityczne Słowacji 3005-KL5-WZSP-SLO
Podczas zajęć omawiane są najważniejsze zjawiska współczesnego życia społeczno-politycznego (w tym ustrój państwa), wskazywane są ich historyczne przyczyny oraz lokalne, regionalne i ponadregionalne uwarunkowania. Przedmiotem obserwacji i analizy są również najważniejsze przejawy wzajemnego oddziaływania polityki i kultury. Ponadto omawiane są stosunki etniczne i regulacje prawnych ich dotyczące.
Podstawę omówienia wyróżnionych zjawisk stanowi analiza merytoryczna i językowa (stylistyczna) tekstów: prawnych, publicystycznych, politycznych, propagandowych; wypowiedzi prasowych i telewizyjnych, a także filmów dokumentalnych czy np. reklamowych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć student/ka bardzo dobrze orientuje się w problematyce współczesnej Słowacji. Zna zasady funkcjonowania państwa, najważniejsze kwestie aktualnej polityki, istotne kwestie polityki społecznej. Potrafi analizować teksty debaty publicznej, wskazać i scharakteryzować stanowiska zajmowane przez jej uczestników. Umie scharakteryzować główne instytucje publiczne i kulturalne. Jest w stanie prowadzić dyskusję oraz organizować debatę w języku słowackim, potrafi zebrać materiał na zadany temat oraz przedstawić uargumentowane dowodzenie wybranej tezy, dotyczącej aktualnych zjawisk społeczno-politycznych kraju.
Kryteria oceniania
Ocenie podlega zarówno bieżąca praca studenta (obowiązkowa obecność na zajęciach, bieżące przygotowanie do zajęć, aktywność na zajęciach, przygotowane wypowiedzi ustne i prace pisemne, sprawdziany), jak i egzamin końcowy.
Przedmiot kończy się egzaminem dwuczęściowym: część pisemna (test w języku słowackim sprawdzający zdobytą wiedzę merytoryczną oraz zasób leksykalny), która odbywa się w połowie drugiego semestru, stanowi warunek przystąpienia do części ustnej (sprawdzającej kompetencje komunikacyjne, umiejętność wykorzystania słownictwa tematycznego).
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Z uwagi na charakter przedmiotu, wymagający wprowadzania literatury różnorodnej pod względem tematycznym i rodzajowym (prace z zakresu politologii i nauki o społeczeństwie, bieżąca publicystyka, dane statystyczne, akty prawne), będzie ona podawana na bieżąco w trakcie zajęć w postaci materiałów lektorskich. Podane poniżej pozycje mają charakter wprowadzenia w problematykę przedmiotu:
1. Politológia, praca zbiorowa, Nitra 2007.
2. A. M. Varová, Náuka o spoločnosti, Bratislava 2009.
3. Štefan Šutaj (ed.), Národ a národnosti na Slovensku, Prešov 2005.
4. Regióny Slovenska, Bratislava 2004.
5. Slovacicum. Súčasné Slovensko, Bratislava 2006.
6. Odkiaľ a kam. 20 rokov samostatnosti, ed. M. Bútora, G. Mesežnikov, Z. Bútorová, Bratislava 2013.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: