Seminarium magisterskie II 1900-3-SM2-HIK
W ramach zajęć jest kontynuowana dyskusja, dotycząca możliwości pozyskania różnorodnych materiałów źródłowych, niezbędnych do realizacji poszczególnych prac magisterskich. Rozwijana jest umiejętność krytycznej oceny pozyskanych materiałówi. Omawiane są zasady doboru metod badawczych w zależności od dostępnych materiałów źródłowych i celu opracowania. Ponadto są dyskutowane koncepcje poszczególnych prac magisterskich, a także stan wiedzy w zakresie podjętych zagadnień. Na przykładach zgłaszanych przez studentów są przedstawiane szczegółowe zasady przygotowywania pracy magisterskiej (struktura, układ, proporcje, przypisy, cytowania, strona edytorska, grafika).
Osiągnięcie zdefiniowanych dla przedmiotu efektów uczenia się wymaga, oprócz 30 godzin zorganizowanych, czasu na pracę własną (studia literaturowe, dotyczące stanu wiedzy w zakresie podjętego tematu badawczego, pozyskanie danych źródłowych niezbędnych do realizacji pracy dyplomowej, opracowanie bazy danych, sprawdzenie jakości danych, dobór metod, opracowanie edytorskie tekstu, konsultacje z opiekunem i prowadzącym seminarium, przygotowanie wystąpień).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (lista przedmiotów)
Meteorologia i klimatologia
Proseminarium licencjackie (Ścieżka fizycznogeograficzna)
Seminarium licencjackie (Geografia fizyczna stosowana)
Seminarium magisterskie I
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kierunkowe: K_W07, K_W14, K_W16, K_U10, K_U11, K_K04
Efekty specjalnościowe: S4_W09, S4_W17, S4_U12, S4_U13, S4_K12
Wiedza.
Student zna i rozumie:
zaawansowane kategorie pojęciowe w zakresie geografii
najnowsze trendy w rozwoju badań geograficznych w Polsce i za granicą
Umiejętności.
Student potrafi:
wykorzystywać krytycznie literaturę naukową
zaprezentować wyniki badań i poprowadzić debatę
zaplanować i przeprowadzić badania zarówno indywidualne jak i zespołowe
przygotować pisemne prace na podstawie literatury i/lub własnych badań
Kryteria oceniania
Wymagania związane z uczestnictwem w zajęciach:
- dwukrotna prezentacja postępów pracy magisterskiej, w tym jedna dotycząca stanu wiedzy na podjęty w pracy dyplomowej temat, druga ukierunkowana na omówienie materiałów źródłowych, metod badawczych oraz charakterystyki obszaru badań.
- dopuszczalna liczba nieobecności podlegająca usprawiedliwieniu - 2
- napisanie protokołu z zajęć.
W sytuacji nieobecności na zajęciach należy ustalić z prowadzącym w ciągu najbliższego tygodnia od zajęć nowy termin wystąpienia.
Metody i kryteria oceniania:
Ocenie podlega poziom wystąpień (referowanie kolejnych części pracy magisterskiej omówionych wcześniej z opiekunem pracy) oraz aktywność na zajęciach (udział w dyskusji).
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
1. Plit F., 2007. Jak pisać prace licencjackie i magisterskie z geografii, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, s. 88.
2. WeinerJ., 2012, Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych. Przewodnik praktyczny. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s.157.
Literatura przedmiotu adekwatna do podjętych tematów badawczych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: