Seminarium licencjackie (Geografia fizyczna stosowana) 1900-1-SEM-F
Seminarium licencjackie służy przekazaniu studentom studiów pierwszego stopnia informacji dotyczących dostępnych baz danych meteorologicznych, klimatologicznych i pokrewnych, zasad dotyczących właściwego doboru metod badawczych w zależności od dostępnych materiałów źródłowych i celu opracowania, krytycznego podejścia do pozyskanych materiałów oraz uzyskanych wyników, odniesienia ich do wyników otrzymanych przez innych Autorów, wyciągania prawidłowych wniosków z przeprowadzonych analiz. Są omawiane szczegółowo zasady przygotowywania pracy licencjackiej (struktura, układ, proporcje, przypisy, literatura, strona edytorska). Jest dyskutowany stan wiedzy w zakresie podjętych zagadnień. Na konkretnych przykładach jest omawiana poprawność koncepcji badań. Studenci opanowują zasady prezentacji poszczególnych etapów realizowanych prac dyplomowych.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
WIEDZA:
- definiuje główne kierunki badawcze i osiągnięcia współczesnej geografii i rozumie związki między dyscyplinami nauk przyrodniczych i społecznych,
UMIEJĘTNOŚCI:
- potrafi opracować diagnozę stanu komponentów środowiska oraz oceniać skutki oddziaływań na społeczeństwo i środowisko,
KOMPETENCJE SPOŁECZNE:
- umie działać w sposób przedsiębiorczy w przygotowywaniu i realizacji projektów przyrodniczych, ekologicznych i w zakresie gospodarowania środowiskiem.
Kryteria oceniania
Zaliczenie seminarium odbywa się po zatwierdzeniu przez opiekuna ostatecznej wersji pracy licencjackiej.
Wymogi niezbędne do zaliczenia przedmiotu:
1. aktywny udziału w zajęciach (co najmniej dwukrotne referowanie postępów pracy i przygotowanie prezentacji, aktywny udział w dyskusji),
2. opracowanie protokołu z wybranego seminarium
3. obecność obowiązkowa (dopuszczalne dwie nieobecności nieusprawiedliwione).
Literatura
Plit F., 2007. Jak pisać prace licencjackie i magisterskie z geografii, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, s. 88.
WeinerJ., 2012, Technika pisania i prezentowania przyrodniczych prac naukowych. Przewodnik praktyczny. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, s.157.
Literatura przedmiotu adekwatna do podjętych tematów badawczych
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: