Serwery i bazy danych przestrzennych 1900-1-SBDP-SG
Materiał konwersatorium obejmuje aspekty teoretyczne i praktyczne tematyki geoserwerów i baz danych przestrzennych. Część teoretyczna dotyczy podstawowych pojęć i terminów, modeli danych i głównych elementów współczesnej architektury systemów baz danych, opis współcześnie wykorzystywanych narzędzi i interfejsów baz danych (w tym języka SQL) wykorzystywanych w konstrukcji baz danych przestrzennych. Część praktyczna zawiera prezentację przykładowych elementów i funkcji realizacji baz danych w różnych systemach oraz opis funkcjonujących i dostępnych narzędzi serwerowych i klientów baz danych, które wykorzystywane są przez systemy informacji geograficznej (GIS) oraz dostępne w sieci internet geoserwery (geoportale). W ramach konwersatorium realizowane są także przykładowe praktyczne projekty wykorzystujące zainstalowane oprogramowanie geoserwerów i klientów baz danych. Zajęcia praktyczne obejmują także przedstawienie przykładowych praktycznych elementów obsługi: raportowania i geowizualizacji informacji na podstawie baz danych przestrzennych w sieci z wykorzystaniem oprogramowania GIS.
Kierunek podstawowy MISMaP
gospodarka przestrzenna
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: K_W04, K_W10, K_U03, K_U06, K_U10
Efekty kierunkowe:
K_W04: umiejętność zastosowania wiedzy teoretycznej z zakresu geografii oraz geoinformatyki;
K_W10: znajomość podstawowych zagadnień z zakresu teorii informacji geograficznej i podstaw działania infrastruktur informacji przestrzennej oraz zastosowania narzędzi geoinformatycznych;
K_U03: adekwatny wybór i zastosowanie optymalnych metod pozyskiwania, analizy i prezentacji danych przestrzennych;
K_U06: zastosowania narzędzi geoinformatycznych do monitoringu środowiska
i analizy przestrzennej; wiedza jak skutecznie wykonać prezentację kartograficzną i (geo)wizualizację danych przestrzennych;
K_U10: umiejętność komunikowania się z otoczeniem z wykorzystaniem odpowiednich technik informacyjno-komunikacyjnych
Część teoretyczna i praktyczna konwersatorium stanowią niezbędny element w kształtowaniu profesji współczesnego geografa i są odpowiedzią na rzeczywiste wymagania pracodawców. Słuchacze poznają teoretyczne podstawy i praktyczne zastosowania technik i metod przetwarzania informacji na podstawie baz danych, przy założeniu dużego zróżnicowania poziomu wiedzy informatycznej i metodologicznej, a także różnych możliwości wykorzystania opanowanych umiejętności.
Kryteria oceniania
Ocenianie ciągłe – postępy w pracy podczas zajęć, aktywny udział w dyskusjach i wykonanie zajęć praktycznych wg instrukcji; realizacja projektów praktycznych możliwa asynchronicznie z wykorzystaniem platformy zdalnego kształcenia.
Nakład pracy studenta: 3 godz. poprzez wybór, przygotowanie i prezentację cząstkowego (fragmentu) wątku tematycznego stanowiącego wstęp do dalszej dyskusji na zadany temat w wybranym przez siebie terminie. Wystąpienie jest warunkiem koniecznym w toku oceniania studenta i stanowi podstawę zaliczenia (obok aktywności na zajęciach).
Praktyki zawodowe
nd
Literatura
Beynon-Davies P., 2003, Systemy baz danych, WNT, Warszawa
Bielecka E., 2006, Systemy Informacji Geograficznej. Teoria i zastosowania., PJWSTK, Warszawa
de Smith, Goodchild, Longley 2006-2008 Geospatial Analysis - a comprehensive guide. 2nd edition
Gotlib D., Iwaniak A., Olszewski R., 2008, GIS. Obszary zastosowań, PWN, Warszawa.
Krajewski M. (red) 2014, Wizualne bazy danych, Człowiek i społeczeństwo, XXXVI, 2, Wyd.Naukowe UAM, Poznań
Longley P.A., Goodchild D.J, Maguire D.J., Rhind D.W., 2006, GIS Teoria i praktyka. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
Szczepanek, R., Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, & Wydawnictwo. (2017). Systemy informacji przestrzennej z QGIS: Podręcznik akademicki. Cz. 1 i 2 Cz. 1 i 2. Wydawnictwo PK.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: