Analizy przestrzenne w GIS 1900-1-AP-WW
W trakcie wykładu prezentowane będą różne podejścia do analiz przestrzennych (na wybranych przykładach , case studies) typowych problemów geograficznych zaczerpniętych z doświadczeń prowadzącego, problematyki prezentowanej na międzynarodowych konferencjach (kartograficznych i geograficznych, ICC, IGU) oraz z literatury przedmiotu (przykłady podręcznikowe).
Ćwiczenia będą składały się z części: poznania dobrych praktyk i części praktycznej. Zaczynając od poznania możliwości, jakie oferują narzędzia informatyczne geografom, przedstawione będą przykłady zaawansowanych analiz przestrzennych prowadzonych przez naukowców z całego świata i sposoby przedstawiania wyników. M.in. zaawansowane wyszukiwanie, wczytywanie, wyszukiwanie danych przestrzennych, tworzenie relacji między obiektami, w tym stosowanie narzędzi transformacji danych przestrzennych (geoprocessing), najczęściej stosowane podejścia do analizy przestrzenne stosowane w geografii społeczno-ekonomicznej i geografii fizycznej (m.in. narzędzia analizy rastrowej i cyfrowy model terenu). Bardziej zaawansowany poziom dotyczy przykładowych metod automatyzacji pracy w systemach GIS (scripting).
Kierunek podstawowy MISMaP
gospodarka przestrzenna
informatyka
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia; Po zajęciach student będzie dostrzegał związki między dyscyplinami nauk przyrodniczych, społecznych i (geo)informatycznych;
K_W04: pozna możliwe zastosowania wiedzy teoretycznej z zakresu geografii i geoinformatyki;
K_W10: zaznajomi się z praktyką metody analizy przestrzennej na poziomie pozwalającym opisać zjawiska przyrodnicze i społeczne w przestrzeni geograficznej, znając źródła danych przestrzennych i umiejąc je wybrać do opisu i rozwiązania problemu badawczego
K_U03: poszerzy kompetencje zawodowe i wiedzę geograficzną z uwzględnieniem nowoczesnych technologii
K_U06: nabędzie umiejętność wykonania opracowania kartograficznego i wizualizacji danych przestrzennych z wykorzystaniem aplikacji GIS.
Kryteria oceniania
W części praktycznej oceniane będą wykonywane wybrane zadania na ćwiczeniach. W części teoretycznej trzeba będzie umieścić na platformie e-learningowej znalezione w sieci ciekawe przykłady metod analiz przestrzennych.
Zaliczenie ćwiczeń: kontrola obecności, poprawna realizacja zadań projektowych, przygotowanie prac cząstkowych – zwłaszcza w
zakresie opisowej interpretacji wyników prac projektowych i analitycznych, aktywność w trakcie zajęć, m.in. udział w dyskusji.
Ocena końcowa: na podstawie sumarycznej oceny wyników i aktywności studenta w realizacji poszczególnych tematów cząstkowych.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Bartłomiej Iwańczak, 2016, QGIS. Tworzenie i analiza map
Anita Graser, 2016, Learning QGIS - Third Edition
Robert Szczepanek, 2013, Systemy Informacji Geograficznej z Quantum GIS – część I
Szczepanek, R., Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, & Wydawnictwo. (2017). Systemy informacji przestrzennej z QGIS: Podręcznik akademicki. Cz. 1 i 2 Cz. 1 i 2. Wydawnictwo PK.
Dariusz Gotlib, Adam Iwaniak, Robert Olszewski, 2008, GIS. Obszary zastosowań
Jacek Urbański, 2008, GIS w badaniach przyrodniczych
Paul Longley, Michael Goodchild, David Maguire, David Rhind, 2006, GIS. Teoria i praktyka
Piotr Werner, 2004, Wprowadzenie do systemów geoinformacyjnych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: