Genetyka medyczna - nowe odkrycia, nowe problemy 1400-228GM
Zajęcia mają formę konwersatorium. Na pierwszym spotkaniu studenci zostaną zapoznani z ogólnym zarysem tematyki oraz z współczesnymi metodami badań w genetyce medycznej. Kolejne spotkania będą poświęcone studenckim prezentacjom obejmującym:
- postęp w genetyce nowotworów i podejścia do ich leczenia.
- nowe metody terapii chorób rzadkich.
- możliwości diagnostyki przedurodzeniowej.
- zastosowanie technik wysokoprzepustowych do badania chorób z komponentą genetyczną od monogenowych poprzez oligogenowe do wieloczynnikowych.
Po prezentacji nastąpi dyskusja omawianego zagadnienia w grupie ze szczególnym naciskiem na możliwości jakie stwarza dana metoda diagnostyczna czy terapeutyczna oraz związane z nią trudności i zagrożenia.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Wymagania (lista przedmiotów)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wykazuje znajomość aktualnego stanu wiedzy w dziedzinie genetyki medycznej. (S3_W01)
Ma wiedzę dotyczącą najnowszych badań, odkryć i ich zastosowań do zapobiegania i leczenia chorób genetycznych. (S3_W01)
Ma wiedzę dotyczącą najnowszych badań, odkryć i ich zastosowań do poznawania molekularnego podłoża nowotworzenia i leczenia nowotworów. (S3_W01)
Aktualizuje wiedzę w dziedzinie zastosowania nowoczesnych technik badawczych, diagnostycznych i terapeutycznych w genetyce człowieka. (S3_W05)
Wykazuje znajomość słownictwa fachowego związanego z genetyką medyczną w języku angielskim. (S3_U02)
Potrafi opracowywać wyniki w formie nadającej się do dyskusji. (S3_U01)
Wykazuje umiejętność prezentacji ustnej zebranych danych. (S3_U02)
Wykazuje umiejętność posługiwania się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z literatury związanej z genetyką człowieka. (S3_U02)
Krytycznie analizuje i wybiera informacje z różnych źródeł – bazy literatury (np. PubMed), bazy danych związane z genetyką medyczną (np. OMIM) i inne. (S3_K01)
Na podstawie literatury i informacji z baz danych wyciąga wnioski dotyczące możliwości i zagrożeń związanych z zastosowaniem nowych technologii diagnostycznych czy leczniczych w chorobach genetycznych. (S3_K01)
Ma nawyk korzystania z wiarygodnych źródeł informacji. (S3_K01)
Rozumie potrzebę przekazywania społeczeństwu wiedzy na temat aktualnych nurtów w dziedzinie genetyki medycznej, możliwości i zagrożeń z nimi związanych. (S3_K02, S3_K03)
Kryteria oceniania
Oceniane jest przygotowanie prezentacji na wybrany temat oraz czynny udział w dyskusjach.
Literatura
Konwersatorium opiera się co roku na innym zestawie publikacji naukowych obejmujących najświeższe zagadnienia z dziedziny diagnostyki i terapii chorób genetycznych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: