Field paleobiology 1400-226PT
Zajęcia odbywają się w trakcie dwutygodniowych wykopalisk w stanowisku Miedary koło Tarnowskich Gór lub w Krasiejowie koło Opola. Praca w terenie trwa przynajmniej 6 godzin dziennie. W trakcie kopania uczestnicy znajdują i wydobywają liczne kości gadów oraz płazów tarczogłowych. Studenci znajdą tam także ryby dwudyszne i ganoidowe oraz małże. W czasie zajęć studenci są zapoznawani z różnymi zagadnieniami ewolucji biosfery w okresie triasowym, szczególnie na tle znalezisk z terenu Polski. Uczą się jak odróżniać, wydobywać ze skał i zabezpieczać skamieniałości. Poznają różne metody interpretacji zapisu kopalnego. W ciągu pierwszego tygodnia uczestnicy przedmiotu przygotowują prezentację naukową na temat wybranego przez siebie artykułu o znaleziskach triasowych ze Śląska spośród zaproponowanych przez prowadzącego. W drugim tygodniu studenci przygotowują referat w oparciu o znalezione przez siebie skamieniałości. Wykorzystują do tego metody badawcze, które poznali w trakcie kursu. Rezultaty pokazują w postaci prezentacji pod koniec zajęć.
Przedmiot odbywa się po angielsku.
Kierunek podstawowy MISMaP
geologia
geologia stosowana
geografia
biologia
ochrona środowiska
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
- potrafi przygotować dobrą i klarowną prezentację naukową (K_U08);
- umie katalogować materiały biologiczne (K_W16);
- odróżnia biocenozę od tafocenozy (K_W09);
- potrafi samodzielnie wydobyć i zabezpieczyć skamieniałość (K_U02);
- zna wybrane zagadnienia z ewolucji triasowych ekosystemów (K_W12).
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest udział w dwutygodniowych wykopaliskach i przygotowanie dwóch prezentacji.
W trakcie zajęć student otrzymuje trzy oceny cząstkowe za seminarium literaturowe, aktywność na zajęciach i projekt. Na ich podstawie wystawiana jest ocena końcowa.
Umiejętności językowe studenta nie mają znaczenia dla jego oceny.
Literatura
Dzik, J. 2011. Dzieje życia na Ziemi. Wprowadzenie do paleobiologii (wyd. 4 zmienione). 577 pp. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Dzik, J. i T. Sulej. 2007. A review of the early Late Triassic Krasiejów biota from Silesia, Poland. Palaeontologia Polonica 64: 1–27.
Krebs, Ch. J., 2011. Ekologia. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Sulej, T., Niedźwiedzki, G., Niedźwiedzki, R., Surmik, D. i M. Stachacz. 2011. Nowy zespół kręgowców z marginalnomorskich i lądowych osadów dolnego kajpru (ladyn, środkowy trias) z Miedar na Śląsku. Przegląd Geologiczny 59: 426–430.
oraz dostarczona przez prowadzących w trakcie zajęć
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: