Migration Studies and New Societies, studia stacjonarne drugiego stopnia (S2-PRK-MSNS) | |
Drugiego stopnia Stacjonarne, 2-letnie Język: angielski | Spis treści: Opis ogólnyJednostki odpowiedzialne: Wydział "Artes Liberales" wraz z Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, oraz w ramach sojuszu 4EU+: Katedra Międzynarodowych Studiów Prawnych i Historyczno-Politycznych Uniwersytetu w Mediolanie oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze Program studiów Migration Studies and New Societies (MSNS) proponuje wyjątkową ofertę edukacyjną w obszarze interdyscyplinarnym studiów migracyjnych. Program studiów mieści się przede wszystkim w ramach nauk społecznych (z naciskiem na nauki socjologiczne - w tym antropologię społeczną, nauki o polityce i administracji - w tym politykę publiczną oraz nauki prawne) i nauk humanistycznych (nauki o kulturze i religii oraz etnologia i antropologia kulturowa). MSNS został zaprojektowany jako program studiów wspólnych, równolegle realizowany przez Katedrę Międzynarodowych Studiów Prawnych i Historyczno-Politycznych Uniwersytetu w Mediolanie (Dipartimento di Studi Internazionali, Giuridici e Storico - Politici, Università degli Studi di Milano), Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Ośrodkiem Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze (Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze). Tym samym program studiów ma wymiar międzynarodowy, poprzez zaangażowanie kadry akademickiej z tych jednostek w nauczanie w ramach proponowanych studiów. Ponadto, wymiar międzynarodowy jest włączony do planu studiów, bowiem w trakcie studiów studenci rotacyjnie studiują w Mediolanie (I semestr studiów), w Warszawie (II semestr studiów), oraz w Pradze (III semestr studiów). Miejsce studiów w IV semestrze studenci wybierają pod kątem prowadzenia i pisania pracy dyplomowej (oraz przeprowadzania koniecznej kwerendy), wybór ten determinowany jest także miejscem odbywania stażu zawodowego lub realizacji badań terenowych. Wymiar międzynarodowy programu studiów potwierdza wspólny dyplom wydany przez trzy uniwersytety (joint diploma). Program studiów przygotowuje ekspertów w dziedzinie studiów migracyjnych w ramach trzech ścieżek specjalizacyjnych:
Ścieżki zostały stworzone po to, by ułatwić studentom wybór przedmiotów fakultatywnych. Dotyczy to jednego przedmiotu w II semestrze, oraz 3, lub 4 przedmiotów w III semestrze. Efekty uczenia się pozostają niezmienne i wspólne dla wszystkich studentów, niezależnie od wyboru ścieżki. Typy zajęć:
Profil absolwenta Ścieżka studiów „Migracje Międzynarodowe a Polityka” obejmuje zestaw przedmiotów uczących narzędzi poznawczych i metodologicznych do badania dynamiki zjawisk migracyjnych (przepływy, stany, cechy strukturalne migracji, trajektorie i strategie migracji), reprezentacji migrantów i narracji dotyczących mobilności (w mediach lub w literaturze), umożliwiając zrozumienie polityk tworzonych w Europie do zarządzania imigracją. W ten sposób studenci zdobywają kompetencje w zakresie zrozumienia i interpretacji migracji międzynarodowych, ich przyczyn, wyzwań i szans, jakie się z nimi wiążą. Celem przedmiotów nauczanych w ramach tej specjalności jest:
W ramach ścieżki „Społeczeństwo Obywatelskie i Integracja” studenci nabywają umiejętności i wiedzę potrzebną do pracy z migrantami i społecznościami migrantów, zwłaszcza w kontekście biznesu, organizacji pożytku publicznego lub non-profit, które działają w zakresie przyjmowania, integracji i wspierania migrantów (edukacja, usługi publiczne, rynek pracy itp.). Proponowana ścieżka zapewnia studentom wszechstronne umiejętności interdyscyplinarne, w tym prawne, socjologiczne, językowe i kompetencje antropologiczne, przygotowując tym samym absolwentów do wielowymiarowej pracy związanej z przyjmowaniem migrantów i pracy w społeczeństwie zróżnicowanym etnicznie i kulturowo. Dzięki zdobytym umiejętnościom w trakcie studiów, student będzie mógł zmierzyć się zarówno z pierwszą fazą przyjmowania migrantów (tj. wsparcia w złożeniu wniosku o ochronę), a także poznać późniejsze fazy mające na celu integrację, złożenie wniosku o pozwolenie na pracę, wsparcie w dostępie do usług (opieka medyczna lub społeczna) czy znalezieniu miejsca zamieszkania dla migrantów. Wszystkie powyższe opisane kompetencje mogą być wykorzystywane zarówno w biznesie, administracji, jak i organizacjach pozarządowych, jak również w karierze naukowej. Ścieżka „Antropologia Społeczna Przestrzeni i Mobilności” pozwala studentom poznać sposoby, w jaki ludzie, miejsca i rzeczy stają się częścią różnorodnych sieci i połączeń, rozmaicie zlokalizowanych w czasie i przestrzeni. Założenia tej ścieżki opierają się na krytycznej debacie wokół tak zwanego „zwrotu ku mobilności” w teorii społecznej, do którego doszło w odpowiedzi na rosnące znaczenie różnych form ruchu. Antropologia przestrzeni i mobilności bada sposoby teoretycznego uchwycenia tego, dlaczego i jak podróżują ludzie, dodatkowo zaś program wzbogaca antropologia przedmiotów oraz antropologia idei, które postrzegają zjawiska społeczne przez pryzmat ruchu. Chodzi zatem np. o zjawiska urbanizacji i przepływów między miastem a wsią, debatę na temat teorii sedentaryzmu i trendów deterytorializacji w naukach społecznych, które mogą ograniczać zarówno badaczy, jak i ich przedmiot (przedmioty) badań. Mobilność wskazuje, że nasz świat życia jest w ciągłym ruchu i są nie tylko ludzie, ale także kultury, przedmioty, kapitał, przedsiębiorstwa, usługi, choroby, media, obrazy, informacje i idee. Aspekty te pogłębią wiedzę na temat migracji i będą miały kluczowe znaczenie zwłaszcza dla absolwentów zainteresowanych pracą naukową w przyszłości, ale także tych, którzy spróbują swoich sił w mediach czy organizacjach międzynarodowych. |
Kierunki studiów
> Studia w języku obcym
> Migration Studies and New Societies
> Migration Studies and New Societies, studia stacjonarne drugiego stopnia
Magisterium na kierunku Migration Studies and New Societies
szkoła doktorska, studia podyplomowe
Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie:
https://irk.uw.edu.pl/