Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego
Nie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Bezpieczeństwo wewnętrzne > Bezpieczeństwo wewnętrzne, niestacjonarne (zaoczne), pierwszego stopnia

Bezpieczeństwo wewnętrzne, niestacjonarne (zaoczne), pierwszego stopnia (NZ1-BW)

Pierwszego stopnia
Niestacjonarne (zaoczne), 3-letnie
Język: polski

Ogólna charakterystyka studiów

Współczesny świat jest pełen wyzwań i kryzysów, pojawiają się nowe zagrożenia, a te które były znane dotychczas eskalują. W takim kontekście ogromnie wzrasta znaczenie bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w polityce prowadzonej przez organy władzy publicznej. Sektor administracji publicznej, gospodarczy, społeczny i prywatny potrzebują wykwalifikowanej kadry m.in. do prowadzenia spraw państwa i obywateli w stanach kryzysowych i różnego rodzaju zagrożeń, czy też zabezpieczania prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zatem interesujesz się problematyką bezpieczeństwa, dostrzegasz wagę tego wymiaru i z tą sferą łączysz swoją zawodową przyszłość te studia są dla Ciebie.

Struktura studiów

Studia I stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów i są przeznaczone dla absolwentów szkół średnich oraz studentów, którzy chcą zdobyć nowy, atrakcyjny dyplom. Mogą na nie aplikować osoby posiadające polską, zagraniczną, międzynarodową lub europejską maturę. Kwalifikacja na studia niestacjonarne odbywa się na podstawie wyników maturalnych.

Od V semestru studiów studenci dokonują także wyboru jednej z trzech atrakcyjnych specjalizacji:

  • Zarządzanie kryzysowe - to specjalizacja dla studentów, którzy swą przyszłość widzą w zawodach związanych z zarządzaniem sferą bezpieczeństwa w instytucjach publicznych i prywatnych. Tu realizowane są takie przedmioty jak: Zarządzanie kryzysowe we współczesnych państwach, Zachowania jednostki w sytuacjach ekstremalnych, System penitencjarny, Negocjacje i mediacje w sytuacjach kryzysowych.
  • Komunikowanie w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego – to specjalizacja dla studentów, którzy swą przyszłość widzą w zakresie uczestnictwa lub kierowania zespołami odpowiedzialnymi za komunikację z zakresu bezpieczeństwa instytucji publicznych i prywatnych, kontaktów z mediami. Tu realizowane są takie przedmioty jak: Elementy prawa prasowego w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, Strategie informacyjne państw w sytuacjach zagrożeń, Nowe media, Kreowanie wizerunku instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego, Współpraca z mediami.
  • Administracja porządku publicznego – to specjalizacja dla studentów, którzy swą przyszłość widzą w administracji publicznej związanej z bezpieczeństwem: instytucjach publicznych, władzy samorządowej. Tu realizowane są takie przedmioty jak: Kancelarie tajne i prowadzenie dokumentacji niejawnej, Postępowanie administracyjne, Zadania administracji terytorialnej w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego, Gra decyzyjna, Współpraca służb, inspekcji i straży.

Zajęcia na studiach niestacjonarnych odbywają się w weekendy (8 zjazdów w semestrze), głównie w nowym, komfortowym budynku Collegium Politicum oraz na Kampusie Centralnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Sylwetka absolwenta

Naszym celem jest przekazanie wszechstronnej wiedzy z zakresu nauk społecznych ukierunkowanych na sferę bezpieczeństwa. Nasi Absolwenci mają pogłębioną wiedzę z zakresu problematyki bezpieczeństwa i jego zagrożeń we współczesnym świecie, państwie, jego instytucjach i podmiotach prywatnych. Mają wszechstronną wiedzę w zakresie zrozumienia specyfiki bezpieczeństwa, jego uwarunkowań i aspektów np.: psychologicznych, socjologicznych, administracyjnych, prawnych, ekonomicznych i kulturowych. Nabywają także kompetencje i umiejętności praktyczne, niezbędne do pracy zawodowej.

Absolwenci kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne zdobywają umiejętności w zakresie rozwiązywania problemów, optymalizacji decyzji, kierowania zespołem ludzkim, prowadzenia negocjacji, zarządzania kryzysami. Mają rozwinięte kompetencje techniczne, w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i zarządzania informacjami. Potrafią sprawnie posługiwać się językiem obcym, niezbędnym w pracy zawodowej, co najmniej na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Dzięki realizacji praktyk zawodowych nabywają kompetencje i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy zgodnie ze swymi preferencjami.

Absolwenci są także wszechstronnie przygotowani do podjęcia studiów II stopnia zarówno na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i na innych rodzajach studiów w dziedzinie nauk społecznych.

Perspektywy pracy zawodowej

Podjęcie studiów na najlepszej Uczelni w Polsce i na najwyżej ocenionym kierunku w zakresie bezpieczeństwa otwiera znakomite perspektywy pracy zawodowej. Jakość naszego dyplomu jest potwierdzona renomą Wydziału oraz wynikami rankingów i niezależnych ocen. Pozyskana wiedza oraz kompetencje i umiejętności pozwalają na podjęcie pracy jako np.:

  • funkcjonariusz służ publicznych z zakresu bezpieczeństwa,
  • pracownik ochrony infrastruktury krytycznej,
  • specjalista z zakresu zarządzania kryzysowego,
  • doradca i analityk z zakresu bezpieczeństwa,
  • specjalista z zakresu organizacji i zabezpieczenia imprez masowych,
  • pracownik z zakresu komunikacji w sektorze bezpieczeństwa i kontaktu z mediami,
  • audytor w wymiarze bezpieczeństwa i wielu innych.

Naszym atutem są badania naukowe

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych posiada wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę naukową. Wykładowcy od lat prowadzą intensywne badania nad problematyką bezpieczeństwa. Nasi Pracownicy są doceniani za jakość publikacji, biorą udział w konferencjach naukowych w kraju i za granicą, odbywają zagraniczne staże, zdobywają nagrody, pozyskują granty na badania. Dzięki temu Studenci otrzymują pogłębioną i aktualną wiedzę na temat współczesnych zagrożeń i narzędzi zarządzania bezpieczeństwem. Stanowimy zgrany i przyjazny dla Studentów zespół. Dla nas praca na Uniwersytecie jest pasją.

Stawiamy na jakość zajęć dydaktycznych

Studia Bezpieczeństwo wewnętrzne I stopnia, mają profil praktyczny. W ramach ich programu realizowane są nie tylko przedmioty wiedzy ogólnej (np.: teorii bezpieczeństwa, psychologiczne, socjologiczne, prawne, ekonomiczne), lecz duży udział mają przedmioty ukierunkowane na zdobycie kompetencji praktycznych, niezbędnych w pracy zawodowej. Na studiach Bezpieczeństwo Wewnętrzne, zajęcia prowadzą doświadczeni dydaktycy, a także liczne grono specjalistów, którzy zawodowo zajmują się problemami bezpieczeństwa np.: pracownicy służb mundurowych, administracji publicznej, praktycy działań w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, komunikacją w zakresie bezpieczeństwa, analitycy i doradcy.

W trakcie studiów prowadzone są takie zajęcia jak: Podstawy wiedzy o prawie, Podstawy psychologii, Konflikty społeczno-polityczne świata, Współczesny terroryzm, Bezpieczeństwo ekologiczne, Technologie informacyjne, Prawo karne, Zarządzenie w sytuacjach kryzysowych, System ratownictwa medycznego, Kryminalistyka, Przestępczość we współczesnym świecie i wiele innych. Studenci mają możliwość rozwijania kompetencji językowych korzystając z szerokiej oferty lektoratów i zainteresowań w ramach przedmiotów do wyboru (OGUN).

Gwarantowana jakość studiów na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Nasze atuty w zakresie jakości studiów, prowadzonych badań, jakości dydaktyki, zaplecza materialnego, są potwierdzone w niezależnych postępowaniach ewaluacyjnych i rankingach kierunków studiów:

  • całościowym potwierdzeniem jakości studiów jest zajęcie pierwszego miejsca w Polsce kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW w rankingu „Perspektywy 2022”. Jesteśmy najlepsi w Polsce wśród Uczelni które oferują kierunki związane z bezpieczeństwem.
  • w ramach ostatniej ewaluacji naukowej dyscyplina Nauki o Bezpieczeństwie na Uniwersytecie Warszawskim otrzymała najwyższą możliwą i rzadko przyznawaną kategorię A+ , co stanowi o jakości naszej kadry naukowej i badań na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne.
  • w roku 2020 kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW otrzymał także pozytywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Szczegóły na stronie https://rekrutacja.wnpism.uw.edu.pl/

O Wydziale

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również największym ośrodkiem politologicznym w Polsce.

Studiuje u nas ponad 3 000 studentów a nasze kierunki od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw , co czyni je najlepszymi w Polsce!

Strona wydziału: wnpism.uw.edu.pl

Facebook: facebook.com/wnpism

Koordynatorzy ECTS:

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne

Dalsze studia:

studia drugiego stopnia

Efekty kształcenia

Wiedza: absolwent zna i rozumie
- fundamentalne pojęcia dla bezpieczeństwa wewnętrznego jako podobszaru nauk społecznych oraz instrumentarium metodologiczne, różne rodzaje struktur i instytucji społecznych, ich elementy i wzajemne relacje oraz procesy zmian w nich zachodzące (rodzina, grupa zawodowa, korporacja, wspólnota lokalna, etniczna, narodowa, państwowa, społeczeństwo obywatelskie), ład i porządek polityczny i prawny, także w wymiarze regionu kulturowego lub w skali globalnej;
- rodzaje więzi społecznych (rodzinne, kulturowe, zawodowe, korporacyjne, ekonomiczne, polityczne, prawne), ze szczególnym uwzględnieniem tych, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa człowieka i grup, w których żyje;
- rolę człowieka jako twórcy kultury i podmiotu konstytuującego strukturę społeczną oraz tworzącego określony porządek zapewniający bezpieczne warunki funkcjonowania jednostek ludzkich, społeczeństwa i państwa;
- normy i reguły rządzące strukturami i instytucjami społeczno-politycznymi (oraz poglądy dotyczące istoty tych struktur i instytucji), ze szczególnym uwzględnieniem tych, które służą utrzymaniu porządku społeczno-politycznego i bezpieczeństwa;
- konflikty i kryzysy występujące w społeczeństwach i państwach (oraz mechanizmy ich rozwiązywania) w ujęciu historycznym i współczesnym;
- atrybuty i mechanizmy współczesnego państwa (przede wszystkim państwa demokratycznego): prawo, system organów państwowych (ze szczególnym uwzględnieniem organów odpowiedzialnych za kreowanie polityki bezpieczeństwa), administrację rządową i samorządową (ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów odpowiedzialnych za wykonywanie polityki bezpieczeństwa), instytucje wyspecjalizowane w zakresie bezpieczeństwa państwa, organizacje pozarządowe, ustrój gospodarczy, funkcjonowanie państwa w stanach nadzwyczajnych;
- zagrożenia dla funkcjonowania współczesnego państwa i społeczeństwa oraz ich przeobrażenia (np. zorganizowana przestępczość, terroryzm, zagrożenia o charakterze ekologicznym) i sposoby oraz mechanizmy przeciwdziałania im;
- relacje między strukturami społeczno-politycznymi w skali międzynarodowej i międzykulturowej, ze szczególnym uwzględnieniem relacji konstytuujących ład i bezpieczeństwo międzynarodowe;
- zasady dotyczące ochrony własności przemysłowej oraz prawa autorskiego w działalności zawodowej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego; zna standardy prowadzenia działalności gospodarczej oraz identyfikuje potrzebę przedsiębiorczości w rozwoju zawodowym.

Umiejętności: absolwent potrafi
- dostrzegać wielość i różnorodność stanowisk i opinii oraz dyskutować o nich;
- pracować w zespołach (funkcjonujących w różnego rodzaju instytucjach społecznych i politycznych, w tym np. organach administracji rządowej i samorządowej, organizacjach pozarządowych) powołanych w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla jednostek oraz struktur społecznych i państwowych; potrafi kierować małymi zespołami.
- gromadzić, hierarchizować, przetwarzać i prezentować informacje w zakresie bezpieczeństwa;
- wykorzystać zdobytą wiedzę – w tym nabytą w czasie praktyk zawodowych - w praktycznym i zawodowym działaniu, rozwiązywaniu i wdrażaniu konkretnych zadań;
- posługiwać się językiem obcym, zgodnie z wymaganiami przewidzianymi dla poziomu B2 SOKJ;
- komunikować się z otoczeniem, przekazując mu – z wykorzystaniem nowoczesnych technik – w sposób kompetentny i fachowy informacje o istniejących zagrożeniach i sposobach zabezpieczeń przed nimi;
- pogłębiać, uzupełniać i doskonalić zdobytą wiedzę oraz wykorzystać ją w rozwiązywaniu problemów zawodowych.

Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
- określania i definiowania podstawowych priorytetów, służących przeciwdziałaniu zagrożeniom dla funkcjonujących struktur społecznych, państwa i panującego w nim ładu prawno-politycznego;
- budowania projektów aktywności obywatelskiej z pełnym zrozumieniem wieloaspektowości tej działalności;
- zachowywania się w sposób profesjonalny i etyczny w działalności zawodowej;
- przedsiębiorczych działań, umożliwiających efektywne funkcjonowanie na rynku pracy;
- obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych i politycznych rozmaitej natury i dostrzegania ich wzajemnych relacji i zależności.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uw.edu.pl/