- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Eurokonwersatoria 8101-EUKON/Z-OG
Eurokonwersatoria przybliżają w przyjazny i interaktywny sposób wiedzę na temat Unii Europejskiej – pokazują, że UE to nie tylko złożone procedury i struktury, ale też państwa członkowskie ze swoją historią, kulturą, specyficznymi wyzwaniami. Zajęcia mają także pokazać praktyczne efekty integracji. Niektóre zajęcia mogą dotyczyć europejskich krajów nie będących członkami Unii.
Tematyka zajęć rozciąga się od zagadnień typowo politycznych, poprzez kwestie ekonomiczne do spraw społecznych i kulturalnych. Szczegółowy program zajęć zostanie przedstawiony w połowie października – będzie zależał od aktualnych wydarzeń europejskich.
Poprzez swoją interdyscyplinarność, aktualność omawianych tematów i kontakt uczestników z wieloma ekspertami Eurokonwersatoria są komplementarne w stosunku do zajęć akademickich i wychodzą poza schemat analizowania Unii pod kątem instytucjonalnym czy poszczególnych unijnych polityk oraz poznawania państw tylko przez pryzmat ich systemów politycznych.
Poszczególne tematy omówią w trakcie kolejnych spotkań coraz to inni goście (np. dziennikarze, urzędnicy, przedstawiciele świata nauki i think tanków, dyplomaci), eksperci w swojej dziedzinie. Uczestnicy zajęć będą mogli zadawać pytania i dyskutować z prelegentami.
Podczas pierwszego spotkania przeprowadzone zostaną warsztaty na temat genezy integracji (w szczególności początków Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej) i różnych obszarów działalności Unii Europejskiej, które służyć będą także integracji studentów.
Dodatkowo podczas jednego spotkania zorganizowana zostanie symulacja na temat stosunków polsko-niemieckich. Studenci wcielą się w role dyplomatów RFN i RP oraz dziennikarzy.
Zajęcia są organizowane przez organizacje pozarządowe - Polską Fundację Roberta Schumana i Fundację Konrada Adenauera.
Szacunkowa, całkowita liczby godzin, które student musi przeznaczyć na osiągnięcie zdefiniowanych dla przedmiotu efektów uczenia się:
Ok. 15 godzin zajęć i przygotowanie do zajęć (zapoznanie z fiszką);
ok. 14 godzin na zapoznanie się i opanowanie materiału wymaganego do zaliczenia (fiszki, sprawozdania ze spotkań, nagrania, notatki);
ok. 10 godzin na przygotowanie się do symulacji (lektura scenariusza, praca w grupie, przygotowanie argumentów/wypowiedzi/artykułów).
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Po zaliczeniu zajęć student:
1. zna genezę integracji europejskiej po II wojnie światowej;
2. umie podać przykłady ostatnich wydarzeń istotnych dla Unii Europejskiej bądź omawianych europejskich państw;
3. potrafi podać przykłady skutków integracji europejskiej dla obywateli;
4. lepiej rozumie mechanizmy funkcjonowania UE oraz bieżące zmiany zachodzące w Europie;
5. potrafi wypowiedzieć się na temat zagadnień będących przedmiotem zajęć, analizując i interpretując fakty;
6. śmielej i sprawniej występuje publicznie, umie wyrazić publicznie swoją opinię - argumentuje, krytykuje, pyta w trakcie dyskusji;
7. umie lepiej pracować w grupie (dzielić się zadaniami, współpracować);
8. posiada większą wiedzę na temat ekspertów i praktyków do spraw europejskich oraz organizacji i instytucjach zajmujących się integracją europejską i współpracą międzynarodową.
Kryteria oceniania
•końcowe zaliczenie pisemne (test)
•kontrola obecności (nie więcej niż 1 nieobecność w całym semestrze)
•aktywność (zadawanie pytań prelegentom/komentarze w trakcie dyskusji/aktywność w trakcie symulacji – wymagana jest co najmniej jedna wypowiedź w całym semestrze)
•obecność na symulacji
Literatura
Materiały opracowane przez koordynatora na potrzeby zajęć: fiszki i relacje z zajęć, scenariusz symulacji.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: