Proseminar: Ethnicity and Migration in Culture and Literature 4219-ZP043
„Wszyscy jesteśmy migrantami” — oświadczył pisarz Moshin Hamid w swojej nagradzonej powieści Exist West. Jakkolwiek kontrowersyjne może być to stwierdzenie, wskazuje ono na kluczowe znaczenie migracji i granic dla naszego życia i globalnej przyszłości. Proseminarium pomaga zgłębić kwestie migracji, wygnania, statusu uchodźcy w USA w różnych reprezentacjach kulturowych, a także kwestie etniczności i rasy, płci i seksualności, ściśle związane z reżimami migracyjnymi. Proseminarium kładzie szczególny nacisk na teksty: powieści, powieści graficzne, literaturę faktu i zachęca do porównywania tekstów (literackich) z mediami cyfrowymi i wizualnymi. Przyjrzymy się historii migracji do Stanów Zjednoczonych, próbując zrozumieć status różnych grup etnicznych i myśląc o dzisiejszej migracji w literaturze i kulturze.
Celem zajęć jest również krytyczna analiza tekstów kultury w odniesieniu do tytułowych koncepcji i w ten sposób przygotowanie osób studiujących do analizy zjawisk kultury współczesnej we własnych pracach. Istotnym elementem zajęć będzie zaproszenie gości_ń specjalizujących się w danej tematyce naukowo, artystycznie lub aktywistycznie. Praca na proseminarium odbywa się według starannie opracowanego harmonogramu, by zagwarantować, że osoby studiujące ukończą kroki przygotowawcze do pracy licencjackiej na czas i napiszą w terminie pracę licencjacką.
Rodzaj przedmiotu
proseminaria
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
Student/ka zna/rozumie
- światowy dorobek, obejmujący podstawy teoretyczne oraz zagadnienia ogólne i wybrane zagadnienia szczegółowe - właściwe dla kulturoznawczych i literackich studiów nad etnicznością i migracją w USA oraz ich metodologię badań naukowych
- zasady publicznej własności wyników działalności naukowej, z uwzględnieniem zasad ochrony własności intelektualnej
UMIEJĘTNOŚCI
Student/ka potrafi
- wykorzystywać wiedzę z dziedziny studiów kulturoznawczych i literackich nad migracjami i etnicznością w USA i do twórczego identyfikowania, formułowania i innowacyjnego rozwiązywania złożonych problemów lub wykonywania zadań o charakterze badawczym, a w szczególności:
- definiować cel i przedmiot badań naukowych, formułować hipotezę badawczą,
- rozwijać metody, techniki i narzędzia badawcze oraz twórczo je stosować,
- wnioskować na podstawie wyników badań naukowych
-komunikować się w języku angielskim na tematy specjalistyczne w stopniu umożliwiającym aktywne uczestnictwo w międzynarodowym środowisku naukowym
-uczestniczyć w dyskursie naukowym
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
Student/ka potrafi
- sformułować własne krytyczne opinie na temat kwestii związanych ze studiami kulturoznawczymi i literackimi nad migracjami i etnicznością w USA
Kryteria oceniania
Obecność (możliwość 2 zajęć nieusprawiedliwionych)
aktywność na zajęciach - 10%
prezentacja - 10%*
abstrakt plus outline - 20%*
pierwszy rozdział pracy licencjackiej - wersja pierwsza - 20%*
pierwszy rozdział pracy licencjackiej - wersja poprawiona - 30%*
Niepodjęcie próby zaliczenia któregokolwiek z głównych kamieni milowych (oznaczonych *) spowoduje niezaliczenie zajęć.
Skala oceniania:
0-60 - 2
60-70 - 3
71-75 - 3,5
76-85 - 4
86-90 - 4,5
91-95 - 5
96-100 - 5!
Literatura
Booth, Wayne C., Gregory G. Colomb, and Joseph M. Williams. The craft of research. Chicago: University of Chicago Press, 2003.
Burgett, Bruce, and Glenn Hendler, ed. Keywords for American Cultural Studies. New York: NYU Press, 2020.
Dubar-Ortiz, Roxanna, Not a Nation of Immigrants: Settler, Colonialism, White Supremacy, and a History of Erasure and Exclusion. Boston: Beacon Press, 2021.
Hartman, Saidiya V. Lose Your Mother: A Journey Along the Atlantic Slave Route. New York: Farrar, 2007.
Lipsitz, George. The Possessive Investment in Whiteness: How White People Profit from Identity Politics. Philadelphia: Temple University Press, 2006.
Lowe, Lisa. Immigrant Acts: On Asian American Cultural Politics. Durham: Duke University Press, 1996.
Sadowski-Smith, Claudia. The New Immigrant Whiteness: Race, Neoliberalism, and Post-Soviet Migration to the United States. New York: NYU Press, 2018.
Said, Edward W. Reflections on Exile and other Literary and Cultural Essays. New York: Granta Books, 2013.
Saldívar, José David. Trans-Americanity: Subaltern Modernities, Global Coloniality, and the Cultures of Greater Mexico. Duke University Press, 2012.
Schlund-Vials, Cathy J. "The subjects of 1975: Delineating the necessity of critical refugee studies." MELUS: Multi-Ethnic Literature of the United States 41, no. 3 (2016): 199-203.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: