(Re)Imagining the Midwest (Środkowy Zachód Wyobrażony (Na Nowo)) 4219-SD0083
Podczas kursu przyjrzymy się temu, w jaki sposób teksty kultury odnoszą się do konkretnych aspektów Środkowego Zachodu, które wyróżniają go na tle innych regionów kulturowych USA. Zaczniemy od Chicago, miasta uznawanego za stolicę regionu, które pomimo swojego metropolitalnego charakteru wydaje się czasami cierpieć na kompleks niższości wobec metropolii wschodniego i zachodniego wybrzeża, takich jak Nowy Jork czy Los Angeles. Reprezentacje Wietrznego Miasta, które rozważymy szczegółowo, obejmą poezję Carla Sandberga, przejmujące obrazy chicagowskiej klasy robotniczej po II wojnie światowej autorstwa Nelsona Algrena oraz uznany przez krytyków serial telewizyjny "The Bear". Zagłębimy się w reprezentacje przemysłowej przeszłości regionu, poruszone między innymi w "Dżungli" Uptona Sinclaira. Przyjrzymy się bliżej stosunkom rasowym w mieście i regionie, w przeszłości i teraźniejszości, czytając fragmenty „Native Son” Richarda Wrighta, „Becoming” Michelle Obamy, słuchając „16 Shots” Vica Mensy i dyskutując o reperkusjach śmierci George'a Floyda w Minneapolis i innych miastach regionu. Środkowy Zachód od samego początku był magnesem dla imigrantów, w tym tych z Polski, którzy nadal stanowią znaczący element w mozaice etnicznej regionu. Przyjrzymy się reprezentacjom polskiej diaspory w tekstach chicagowianina Stuarta Dybka i Anthony'ego Bukowskiego, pochodzącego z Superior w stanie Wisconsin. Omówimy również aktualne problemy rdzennych mieszkańców tych ziem, w oparciu o najnowszą powieść Louise Erdrich „The Sentence”. Detroit również zaznaczy swoją obecność, poprzez analizę "Virgin Suicides" Geoffreya Eugenidesa, "8 Mile", filmu o początkach kariery Eminema, oraz najnowszego trendu urbexu. Podsumowując, te teksty kultury pomogą nam zrozumieć idiosynkratyczny charakter regionu i jego znaczenie w amerykańskiej wyobraźni.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student/ka:
Wiedza:
- zna historię i specyfikę Środkowego Zachodu jako regionu kulturowego;
- zna specyfikę tekstów kultury poświęconych Środkowemu Zachodowi.
Umiejętności:
- potrafi brać udział w dyskusjach dotyczących reprezentacji Środkowego Zachodu w tekstach kultury;
- potrafi dokonać gruntownej analizy tekstu kultury w mowie i piśmie z uwzględnieniem terminologii charakterystycznej dla badanej grupy tekstów.
Kompetencje społeczne:
- jest świadomy/a różnorodności etnicznej i rasowej Stanów Zjednoczonych, w tym Środkowego Zachodu;
- przejawia wrażliwość w kwestii wpływu rasy, etniczności, płci, orientacji seksualnej, klasy społecznej i innych elementów tożsamości na funkcjonowanie jednostek i grup w społeczeństwie.
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia przedmiotu:
- obecność i aktywność na zajęciach – 20p
- cztery krótkie zadania śródsemestralne – 40p (10p each)
- końcowa praca pisemna/projekt – 40p
Skala oceniania:
0-59% - 2
60-69% - 3.0
70-74% - 3.5
75-84% - 4.0
85-89% - 4.5
90-97% - 5
98-100% - 5!
Literatura
Anderson, Rodney, and Shaun Allshouse, eds. The Rural Midwest since World War II. NIU Press, 2014.
Barczyk, Ewa, ed. Footprints of Polonia: Polish Historical Sites Across North America. Hippocrene, 2022.
Blanke, David. Sowing the American Dream : How Consumer Culture Took Root in the Rural Midwest / David Blanke. Ohio University Press, 2000.
Bowen, William M., ed. The Road through the Rust Belt : From Preeminence to Decline to Prosperity W.E. Upjohn Institute for Employment Research, 2014.
Dyja, Thomas L. The Third Coast: When Chicago Built the American Dream. Penguin Press, 2013.
Harvey, David. Rebel Cities: From the Right to the City to the Urban Revolution. Verso, 2013.
Køhlert, Frederik Byrn, ed. Chicago: A Literary History. Cambridge University Press, 2021.
Miller, Donald L. City of the Century: The Epic of Chicago and the Making of America. Simon & Schuster Paperbacks, 2003.
Neumann, Tracy. Remaking the Rust Belt : The Postindustrial Transformation of North America / Tracy Neumann. University of Pennsylvania Press, 2016.
Smith, Carl S. Chicago and the American Literary Imagination: 1880-1920. University of Chicago Press, 1984.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: