Voting and Elections In America (Wybory i zachowania wyborcze w USA) 4219-RS278
Kurs będzie poświęcony analizie procesów wyborczych w amerykańskiej demokracji: prezydenckie, kongresowe, stanowe i lokalne. Przeanalizujemy proces wyborczy z perspektywy kandydatów i wyborców. Przyjrzyj się wzorcom komunikacji: reklamie, debatom, przemówieniom, a także obecności kandydatów w mediach społecznościowych. Przeanalizujemy także, jaką rolę odgrywają pieniądze w amerykańskiej polityce (lobbing, rzecznictwo kwestii).
Jest to proseminarium badawcze, co oznacza, że studenci będą musieli zaangażować się w indywidualne i grupowe działania badawcze: gromadzenie i analizę danych oraz prezentację wyników badań.
Ponieważ tegoroczne zajęcia odbywają się w okresie wyborów, studenci zostaną poproszeni o wykonanie kilku zadań badawczych związanych z wydarzeniami, które będą miały miejsce w USA. Po wyborach przyjrzymy się bliżej danym z sondażu exit polls, aby wyciągnąć wnioski na temat poglądów politycznych Amerykanów w 2024 roku.
Rodzaj przedmiotu
proseminaria
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci zdobędą WIEDZE na temat amerykańskiego procesu wyborczego. Dowiedzą się, jak myślą i zachowują się amerykańscy wyborcy; dowiedzą się, jak przywódcy polityczni komunikują się ze społeczeństwem; zyskają wgląd w relacje pomiędzy kulturą polityczną, instytucjami politycznymi i zachowaniami politycznymi.Studenci bedą UMIELI zbierac i analizowac dane statystyczne; naucza sie jak analizowac exit polls, beda umieli samodzielnie wyciagac wnioski z gromadzonych materialow;
Angażując się w pracę grupową, studenci zdobędą KOMPETENCJE w dzieleniu się zadaniami, prezentowaniu wiedzy na forum publicznym i angażowaniu się w dyskusje publiczne
Kryteria oceniania
Ocena końcowa będzie wynikać z następujących zadań:
1. prace domowe (20%)
2. prezentacja projektu badawczego i wyników badań (35%)
3. praca semestralna (35%
4. udział w dyskusjach seminaryjnych (10%)
Literatura
Aron Wildawsky, Elections in America
NYT analysis of 2020 exit polls
Elections as ritual - Anthropological analysis
Thermostatic model of elections
Voters in Congressional Elections since 1964 a longitudinal study
i wiele innych tekstów z pism naukowych
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: