- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Geografia miast i regionów metropolitalnych1 4208-GMiRM-OG
Wykład ma za zadanie zapoznanie studentów z procesami metropolizacji zachodzącymi w różnych skalach przestrzennych. Wykład będzie podzielony na pięć bloków tematycznych.
Pierwszy blok dotyczyć będzie funkcjonowania miast w skali globalnej i krajowej. W szczególności przedstawiona zostanie charakterystyka miasta globalnego, a także sieci metropolii, w tym procesy ekonomiczne ją kształtujące oraz oddziaływanie procesów metropolizacji na krajowe systemy osadnicze.
Drugi blok poświęconym będzie kształtowaniu się regionów miejskich przy wskazaniu ich etapów i najważniejszych przejawów w różnych skalach tj. centrum miasta (gentryfikacja), strefy podmiejska (suburbanizacja) i zaplecze regionalne (eksterytorializacja).
Trzeci blok będzie skoncentrowany na strukturze przestrzennej i jej przemianach, w tym związanych ze zróżnicowaniem społeczno-przestrzennym w skali miejskiej (osiedla zamknięte), koncepcji nowych miast w strefie podmiejskiej oraz odrywania metropolii od zaplecza regionalnego.
W czwartym bloku przedstawiony zostanie przestrzenny wymiar sektorowego ujęcia rozwoju metropolii w postaci miasta kreatywnego, nowych przestrzeni mieszkaniowych, nowych przestrzeni konsumpcji, a także zmieniającej się roli systemów transportowych.
Ostatnia część dotyczyć będzie polityki miejskiej i metropolitalnej. W szczególności przestawieni będą główni aktorzy „gry w miasto”, a także na przykładzie wieloosobowej gry omówiona zostanie kwestia zarządzania obszarami metropolitalnymi.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
(1) Zna i rozumie funkcjonowanie struktur przestrzennych w różnych skalach i wymiarach (K_W01)
(2) Potrafi wyjaśniać i analizować współczesne procesy rozwojowe i przestrzenne miast, w tym ich uwarunkowania i konsekwencje. (K_U01)
(3) Potrafi analizować uwarunkowania procesów przestrzennych zachodzących w miastach i regionach metropolitalnych. (K_U01)
Kryteria oceniania
Wykład: wynik egzaminu pisemnego (100%).
Literatura
Podstawowa:
1. Pacione M., 2001, Urban Geography: a global perspective, Rouledge.
2. Jałowiecki B., 2000, Społeczna przestrzeń metropolii, Wyd. Nauk. Scholar, Warszawa.
3. Gorzelak G., Smętkowski M., 2005, Metropolia i jej region w gospodarce informacyjnej, Wyd. Nauk. Scholar, Warszawa.
Uzupełniająca:
4. Soya E.W., Postmetropolis: Critical Studies of Cities and Regions,
5. Olejniczak-Korcelli E., 2012, Region metropolitalny: pojęcie, struktura przestrzenna, dynamika, Prace Geograficzne 235, IGIPZ PAN, Warszawa.
6. Smętkowski M. (i.in.), 2012, Europejskie metropolie i ich regiony: od krajobrazu gospodarczego do sieci metropolii, Wyd. Nauk. Scholar, Warszawa.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: