Florystyka i faunistyka I 4030-FFI
W ramach wykładu studenci poznają podstawowe informacje na temat różnorodności flory i fauny w Polsce i Europie, jej specyfiki siedliskowej, zmienności sezonowej oraz w zależności od warunków klimatycznych a także działalności człowieka. Przedstawione zostaną cechy charakterystyczne umożliwiające identyfikacje flory i fauny. Dodatkowo studenci zapoznają się podstawami, trendami oraz metodyką badań roślin i zwierząt takie jak techniki inwentaryzacji gatunkowej, metody monitoringu.
W ramach zajęć pokazane zostaną mechanizmy i konsekwencje wpływów antropogenicznych na zbiorowiska roślinne i zwierzęce.
Celem przedmiotu jest zapewnienie studentom solidnej podstawy teoretycznej i praktycznej w zakresie florystyki i faunistyki, umożliwiającej zrozumienie i analizę różnorodności biologicznej w kontekście ekologicznych interakcji, adaptacji oraz wpływu działalności człowieka na te procesy.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu wykładu student:
- analizuje specyfikę siedliskową, zmienność sezonową i przestrzenną flory oraz różnorodność fauny w środowiskach lądowych i słodkowodnych nizin Polski.
- wyjaśnia adaptacje ekologiczne roślin i zwierząt do zmieniających się warunków środowiskowych oraz rozpoznawał wpływ czynników abiotycznych i biotycznych na różnorodność biologiczną.
- rozpoznaje cechy umożliwiające identyfikacje gatunków roślin i zwierząt
- rozpoznaje techniki zbierania i analizowania danych florystycznych i faunistycznych.
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na wykładach, oraz egzamin końcowy.
Egzamin będzie przeprowadzany w formie testu pojedynczego wyboru prawidłowej odpowiedzi. 60% poprawnie udzielonych odpowiedzi stanowi minimum do zaliczenia. Aktywność na wykładzie pozwala podnieść uzyskany wynik egzaminu o 15%
Literatura
1. A. Szweykowska, J. Szweykowski:
a) "Botanika - systematyka"
b) "Botanika - Morfologia".
2. Praca zbiorowa pod red A. Woźny: "Podstawy Biologii Komórki Roślinnej", PWN.
3. Prac zbiorowa pod red P. Wojtaszek "Biologia Komórki Roślinnej" PWN.
4.C.H. Walker, S.P. Hopkin, R.M. Sibly, D.B. Peakall "Podstawy ekotoksykologii" PWN.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: