Makroskopowe i mikroskopowe badania śladów kryminalistycznych 4027-KNS-CHS-23-MIM
Zajęcia będą obejmowały dwa bloki – wstęp teoretyczny prowadzony będzie w formie serii wykładów, prezentujących możliwości doboru aktualnie dostępnych metod laboratoryjnych pod kątem informacji chemicznych, jakie mogą być wykorzystane w celu szczegółowego przeprowadzenia badania śladów kryminalistycznych. Wiedza przekazana podczas tych wykładów będzie stanowiła wstępne przygotowanie do zajęć praktycznych. Podczas zajęć każda w grup będzie miała także możliwość odbycia kilku wizyt w wybranych pracowniach muzealnych, co umożliwi zapoznanie się ze specyfiką i różnorodnością materiałową oraz technologiczną obiektów zabytkowych. Te zajęcia będą obejmowały naukę sporządzania opisów z natury oraz przykłady spraw mających swój przebieg sądowy.
Blok ćwiczeń instrumentalnych pozwoli na zapoznanie się ze sposobem przeprowadzenia badań z zastosowaniem wybranych metod instrumentalnych, możliwościami elastycznego gromadzenia danych, stosowania wielo-instrumentalnych scenariuszy badawczych. Studenci otrzymają wgląd w dostępne sposoby opracowania wyników i końcowej interpretacji zarejestrowanych danych liczbowych, nauczą się szacowania wpływu niejednorodności składu chemicznego na możliwość dyskryminacji wybranych śladów kryminalistycznych na przykładzie okruchów szklanych i mikropróbek farb. Omówione zostaną obserwacje mikroskopowe mikrośladów z wykorzystaniem mikroskopii optycznej stereoskopowej (OM) oraz skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM) połączone z oceną jednorodności morfologicznej i chemicznej obserwowanych próbek, zaprezentowane będą także wybrane metody spektralne: XRF (Fluorescencyjna spektrometria rentgenowska) oraz metoda LA-ICP-MS (spektrometria mas z jonizacją próbki w plazmie indukcyjnie sprzężonej po ablacji laserowej) i ich potencjalne zastosowanie do oceny głównego składu pierwiastkowego oraz zawartości składników śladowych pobranych mikropróbek ciał stałych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Student zna techniki mikroskopowe oraz makroskopowe. Wie jakie dowody i w jakich warunkach można badań przy użyciu tego typu metod. Potrafi przygotować próbkę do odpowiednich badań. Wie jak interpretować uzyskany wynik i wie, jaki będzie on miał wpływ na wersje kryminalistyczne. Potrafi współpracować z innymi ekspertami, bazując na wynikach przeprowadzonych przez siebie badań.
K_W01; Absolwent zna i rozumie w sposób pogłębiony znaczenie kryminalistyki i nauk sądowych oraz ich miejsce w szerokiej perspektywie systemu nauk; zna relacje występujące między kryminalistyką a obszarami nauk ścisłych i przyrodniczych; zna metodologię badań w podstawowych dziedzinach kryminalistyki; zna terminologię stosowaną w literaturze przedmiotu kryminalistyki i nauk z nią związanych tj. z zakresu chemii, fizyki i biologii.
K_U03; Absolwent potrafi przeprowadzić czynności wykrywcze, zabezpieczające oraz dokumentacyjne związane z dowodami kryminalistycznymi, odpowiednio dobierając sprzęt, materiały i metody naukowo-badawcze, w zależności od badanych śladów, posługując się terminologią dyscyplin pokrewnych fizyki, chemii, biologii, informatyki.
K_K02; Absolwent ma zdolność do formułowania i proponowania specjalistycznych naukowych metod do rozwiązania problemów oraz do skutecznej i efektywnej współpracy z ekspertami z różnych obszarów nauki.
Literatura
1. Notatki z zajęć i wykładów
2. Kryminalistyka.Przewodnik pod red. Dariusza Wilka, Toruń (2013) wyd.I (ISBN 978-83-7285-666-1)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: