Sekcja wioślarstwa 4023-S-WIOS
Ze względu na specyfikę dyscypliny i długi okres cyklu dydaktycznego pozwalającego w pełni opanować technikę wiosłowania i efektywnie wykorzystać je w czasie wyścigu wioślarskiego do sekcji przyjmowani są w pierwszej kolejności studenci, którzy mieli bądź w dalszym ciągu mają styczność z wiosłowaniem w wioślarskim klubie sportu wyczynowego. Objętość treningowa dla studentów w sekcji nie jest na takim poziomie jak w klubie, cykliczne zajęcia odbywają się tylko 2 razy w tygodniu, więc studenci, którzy są jeszcze czynnymi zawodnikami , uczestniczą głównie w zajęciach na wodzie, gdzie niezbędny jest ich udział w treningu doskonalenia techniki wiosłowania i zgrania całej osady. .Dla studentów, którzy mieli do czynienia z wioślarstwem w przeszłości, zajęcia w sekcji pozwalają odbudować wytrzymałość ogólną i specjalną, udoskonalić technikę wiosłowania i utrzymywać cechy motoryczne i umiejętności techniczne na wysokim poziomie. Studenci zaczynający naukę wiosłowania na studiach zostają wyposażeni w zasób podstawowych wiadomości z zakresu zasad bezpieczeństwa podczas treningu, podstawowej terminologii wioślarskiej, krótkiego rysu historii rozwoju tej dyscypliny i osiągnięć polskich wioślarzy na arenach światowych, uczą się prawidłowej techniki pracy w cyklu wiosłowania, pracują nad poprawa swojej wydolności, siły i wytrzymałości specjalnej oraz poznają techniczne aspekty budowy łodzi wioślarskiej. Nad technika wiosłowania studenci pracują głównie na ósemce wioślarskiej w naturalnych warunkach oraz na basenie wioślarskim, gdzie w okresie zimowym, gdy nie ma możliwości wychodzenia na wodę, można doskonalić swoje umiejętności w warunkach zbliżonych do naturalnych. Wytrzymałość ogólną studenci doskonalą poprzez zajęcia biegowe, indywidualne uprawianie sportów cyklicznych takich jak kolarstwo, pływanie itp. oraz przy okazji kształtowania wytrzymałości specjalnej. W miarę zbliżania się okresu startowego akcent przygotowań przesuwa się bardziej w stronę szybkości, która na bazie zdobytej wytrzymałości i opanowania techniki wiosłowania pozwoli na optymalny udział w regatach na ósemce wioślarskiej. W okresie zimowym (tzn. listopad – marzec) na siłowni funkcjonującej przy klubie wioślarskim, wyposażonej w specyficzne stanowiska angażujące partie mięśniowe odpowiedzialne za prace podczas cyklu wioślarskiego, studenci doskonalą wytrzymałość siłową oraz siłę maksymalną. Ergometry wioślarskie dla studentów w sekcji są doskonałym środkiem dla budowania wytrzymałości specjalnej, siły i szybkości w warunkach struktury pracy zbliżonej do naturalnej.
Studenci biorący udział w zajęciach sekcji wioślarskiej powinni oprócz ogólnego przygotowania całego aparatu ruchowego do wysiłku fizycznego o charakterze wytrzymałościowym i siłowym posiadać również odpowiednie cechy psychiczne takie jak: wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia celu, systematyczność, odpowiednia motywacja i odporność na warunki pracy przy optymalnych wartościach dla swojego organizmu. Preferowani są oczywiście zawodnicy klubowi wioślarstwa bądź byli zawodnicy, którzy przez okres 2 – 4 lata uprawiali czynnie tą dyscyplinę sportu. Studenci innych dyscyplin sportowych, którzy chcieliby zapisać się do sekcji wioślarskiej są również mile widziani, jeżeli ich dyscyplina była o charakterze wytrzymałościowym, angażującym mięśnie w warunkach pracy tlenowej. Ze względu na rodzaj wykonywanej pracy i strukturę ruchu, preferowane są u studentów odpowiednie warunki fizyczne: wzrost ok. 180 cm. i wyżej oraz waga ciała w granicach 75 – 85 kg.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
- posiada ogólną znajomość budowy i funkcjonowania swojego organizmu
- potrafi ćwiczyć zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
- umie współdziałać w grupie
- rozumie potrzebę dbania o sprawność fizyczną niezbędną do zachowania zdrowia
- potrafi w odpowiedni sposób posługiwać się sprzętem sportowym
- posiada specjalistyczne umiejętności ruchowe nabyte pod kierunkiem pracowników dydaktycznych Studium WFiS
- zdobywa umiejętności pozwalające na start i reprezentowanie AZS Uniwersytetu Warszawskiego na zawodach sportowych (Mistrzostwach Warszawy i Województwa Mazowieckiego oraz Akademickich Mistrzostwach Polski)
Kryteria oceniania
Podstawowym kryterium oceniania są wewnętrzne sprawdziany poziomu rozwoju wytrzymałości i siły na ergometrze wioślarskim oraz na siłowni. Głównym kryterium jest wynik zawodów typu Akademickie Mistrzostwa Polski, gdzie student może rywalizować i porównać swoje wyniki ze studentami innych uczelni.
Warunkiem zaliczenia semestru jest aktywny udział w zajęciach sekcji i start w zawodach dla studentów reprezentacji Uczelni.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: