Renesans włoski i europejski 4018-WYK17Z
Wykład przedstawia najważniejsze problemy badawcze i interpretacyjne narodzin humanizmu renesansowego i kultury renesansowej we Włoszech (XIV- połowa XVI w.) oraz ich recepcji w Europie XV-XVI. Głównymi zagadnieniami poruszanymi na wykładzie są: 1. cywilizacja miejska na Półwyspie Apenińskim w XIV-XV w. i średniowieczne korzenie kultury renesansowej, 2. dwie alternatywne kultury na Zachodzie w XV w: "gotycka" Europy Północnej i renesansowa we Włoszech - różnice i relacje między nimi (kontakty Europy Północnej z ludźmi z Półwyspu Apenińskiego i środowiskami kulturalnymi we Włoszech), 3. pośrednictwo włoskie w recepcji kultury klasycznej, 4. drogi, wehikuły i modele recepcji kultury renesansowej we Włoszech, 5. reformacja, reforma katolicka oraz kontrreformacja, 6. wartości, postawy i fascynacje ludzi renesansu, 7. mity historiograficzne, schematy podręcznikowe, europejska świadomość renesansu.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Lektury obowiązkowe: Jean Delumeau, Cywilizacja Odrodzenia, Warszawa 1987 (Warszawa 1993); Peter Burke, Kultura i społeczeństwo w renesansowych Włoszech, Warszawa 1991
Lektury zalecane: Helmut G. Koenigsberger, George L. Mausse, G.Q. Bowler, Europe in the sixteenth Century, London, New York 1989 (lub wcześniejsze wydanie, 1968)
Fernand Braudel, Morze Śródziemne i świat śródziemnomorski w epoce Filipa II, t. I-II, Gdańsk 1976-1977
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: