Międzynarodowe rynki finansowe 4003-115mrf
Celem zajęć jest również zapoznanie słuchaczy z przebiegiem procesów transformacji, integracji i globalizacji gospodarki światowej w ostatnich dekadach.
Ponadto ocenie zostaną poddane procesy przepływu kapitału na rynkach międzynarodowych w podstawowych formach: inwestycji bezpośrednich, inwestycji portfelowych oraz kapitału bankowego.
Szczególna uwaga zostanie poświęcona integracji rynków finansowych krajach UE, źródłom i konsekwencjom kryzysu finansowego zapoczątkowanego w 2007 r. w globalnym systemie finansowym oraz ocenie po-kryzysowego kształtu międzynarodowego systemu walutowego i finansowego.
Ponadto:
• Przedstawione zostaną instytucje, rynki i instrumenty tworzące system finansowy.
• Ukazany zostanie związek rynku finansowego i rynku towarowego.
• Przedstawione zostaną metody finansowania działalności gospodarczej oraz możliwości wykorzystania potencjału jaki tkwi w międzynarodowym rynku finansowym.
• Scharakteryzowany zostanie proces liberalizacji dokonujący się na skutek postępującej integracji regionalnej gospodarczej, który powoduje, że krajowy rynek finansowy jest częścią regionalnego i globalnego rynku finansowego ze wszystkimi tego pozytywnymi i negatywnymi skutkami.
Nakład pracy studenta:
wykład - 30 h
przygotowanie do wykładu - 30 h
przygotowanie do egzaminu - 30 h
razem - 90 h
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student po ukończeniu kursu:
– analizuje samodzielnie i wskazuje logiczne zależności na płaszczyźnie: gospodarka narodowa-rynek finansowy/ gospodarka narodowa-finanse publiczne- międzynarodowy rynek finansowy/ polityka gospodarcza państwa-międzynarodowy rynek finansowy/ organizacja na rynku krajowym i międzynarodowy rynek finansowy,
– rozpoznaje architekturę narodowego i międzynarodowego rynku finansowego co do jego roli, podmiotów i instrumentów,
– wyjaśnia pojęcia definicyjne składowych rynku finansowego i jego instrumentów,
- ocenia rolę międzynarodowego rynku finansowego i jego wpływ na finansowanie organizacji i potrzeby finansowe gospodarki narodowej i zna/wskazuje logicznie skutki tych zależności.
Kryteria oceniania
Egzamin sprawdzający umiejętność myślenia przyczynowego, krytyczną analizę zjawisk ekonomicznych i finansowych.
Literatura
Podstawowa
• Górski M., Rynkowy system finansowy, Warszawa: PWE, 2018
• Sławiński A. Rynki Finansowe, Skrypt
ftp://ftp.repec.org/opt/ReDIF/RePEc/sla/eakjkl/124PL.pdf
Uzupełniająca
• Wyzwania integracji ze strefą euro, NBP, 2014,
http://nbp.pl/aktualnosci/wiadomosci_2014/20141120_raport_wyzwania_integracji_ze_strefa_euro.pdf
• Mechanizmy funkcjonowania strefy euro, NBP, 2010
• Europejska integracja monetarna, NBP, 2009
http://www.nbp.pl/publikacje/integracja_monetarna/raporty.pdf
• Grosse G., T., Systemowe uwarunkowania kryzysu w strefie euro,
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/35518/015.pdf
• Tchorek G. Źródła kryzysu a nowe rozwiązania instytucjonalne w strefie euro, Czasopismo FINANE, Komitet Nauk o Finansach PAN, 2014, http://www.knfpan.pan.pl/index.php/36-uncategorised/108-numer-1-7-2014-czasopisma-finanse
• Tchorek G. Nierównowagi fiskalne i makroekonomiczne a nowe rozwiązania w strefie euro, MBA, 2013, http://journals.indexcopernicus.com/abstract.php?icid=1056018
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: