- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Podstawy teorii argumentacji 3800-PTA23-K-OG
Przedmiot ma zapoznać studentów z podstawami teorii i sztuki argumentacji oraz krytycznego myślenia. Zagadnienia zostaną przedstawione z perspektywy logiczno-filozoficznej. Nacisk zostanie więc położony na strukturę argumentu (przesłanki, wniosek) i praktycznie umiejętności oceny jego poprawności. Poza zagadnieniami bezpośrednio związanymi z argumentacją (definicja i struktura argumentu, kryteria jego poprawności, błędy w argumentacji, kontrargumentacja) poruszone zostaną wybrane tematy z zakresu pragmatyki i filozofii języka przydatne w praktyce dyskusji i rozpoznawania manipulacji (presupozycje, podstawy logiki pytań, teoria implikatur konwersacyjnych). Podczas zajęć omówione zostaną różne podejścia do rekonstrukcji argumentów — deduktywistyczne i niededuktywistyczne (teoria schematów argumentacyjnych). Na ich podstawie zaprezentowane zostaną różne metody uzupełniania argumentów o brakujących przesłankach (entymematycznych). Uczestnicy zapoznają się również z najpopularniejszymi strategiami argumentacyjnymi, które mogą być przydatne w reprezentowanych przez nich dyscyplinach. W trakcie zajęć analizie będą poddawane autentyczne przykłady argumentacji pochodzące z aktualnej debaty publicznej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Nabyta wiedza:
Po zaliczeniu zajęć student zna strukturę argumentu oraz podstawowe strategie i metody argumentacji, a także rozumie terminologię teorio-argumentacyjną (w tym angielską i łacińską). Absolwent zajęć dostrzega osadzenie argumentacji w języku i jej wpływ na zachowania ludzkie, kształtowanie się kultury i życia społecznego.
Nabyte umiejętności:
Po zaliczeniu zajęć student potrafi interpretować tekst w odwołaniu do omówionych metod i strategii argumentacji (w tym: identyfikować przesłanki, wnioski i założenia argumentów oraz rozpoznawać błędy argumentacyjne). Absolwent zajęć potrafi wykorzystywać teorię argumentacji w praktyce, poprawnie uzasadniając i broniąc swojego stanowiska na piśmie oraz w żywej dyskusji. Absolwent zajęć jest też przygotowany do samodzielnej identyfikacji najczęstszych błędów argumentacyjnych i chwytów erystycznych w debacie publicznej.
Nabyte kompetencje społeczne:
Po zaliczeniu zajęć student potrafi identyfikować własne umiejętności prowadzenia dyskusji oraz rozpoznawać popełniane przez siebie błędy argumentacyjne w celu ich samodzielnego korygowania. Rozumie podstawowe zasady prowadzenia dyskusji i znajduje możliwe zastosowania teorii argumentacji w życiu zawodowym oraz praktyce akademickiej (podczas pisania artykułów, prac dyplomowych, wystąpień konferencyjnych).
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest regularna obecność na zajęciach. Dopuszczalne są dwie nieobecności w semestrze.
Ocena wystawiana na podstawie: (1) jednorazowego przygotowania zadania domowego (20%); (2) aktywności na zajęciach (20%); oraz (3) sprawdzianu pisemnego (60%).
Zadanie domowe będzie polegać na znalezieniu autentycznego przykładu argumentacji zadanego typu w wypowiedziach medialnych.
Sprawdzian pisemny będzie składać się z zadań otwartych, polegających na praktycznym zastosowaniu wiedzy zdobytej w trakcie zajęć.
Literatura
Kisielewicz A. (2017) „Logika i argumentacja. Praktyczny kurs krytycznego myślenia”. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Szymanek K. (2001) „Sztuka argumentacji. Słownik terminologiczny”. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Szymanek K., Wieczorek K. A., (2021) „Sztuka argumentacji. Rozszerzone ćwiczenia w badaniu argumentów”. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Wieczorek K. A., (2016) „Brakujące elementy argumentów”. Zagadnienia naukoznawstwa 3 (209): 417-428.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: