Filozofia Spinozy 3800-NZ-S1-23
Seminarium będzie poświęcone lekturze tekstów filozoficznych Benedykta Spinozy. Omawianie jego twórczości rozpoczniemy od wczesnych pism (Zasady filozofii Kartezjusza, Traktat krótki o Bogu, człowieku i jego szczęśliwości, Traktat o uzdrowieniu rozumu). Następnie omówione zostaną główne dzieła: Traktat teologiczno-polityczny, Etyka i Traktat polityczny oraz korespondencja. Głównym celem seminarium będzie pogłębione zapoznanie się z poglądami Spinozy w zakresie metafizyki, epistemologii, etyki, filozofii religii oraz filozofii polityki. Omówiony zostanie jego stosunek do Kartezjusza i dualizmu kartezjańskiego, filozofii teoretycznej i praktycznej Hobbesa, rewolucji naukowej XVII wieku oraz wydarzeń politycznych epoki (wzrost i upadek stronnictwa republikańskiego braci de Witt).
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Nabyta wiedza: student/ka zna i rozumie podstawową terminologię filozofii Spinozy na podstawie samodzielnej lektury jego pism oraz opracowań krytycznych, historyczny charakter kształtowania się poglądów filozoficznych Spinozy (K_W01, K_W02, K_W03, K_W04, K_W06, K_W07, K_W09)
Nabyte umiejętności: student/ka potrafi interpretować teksty Spinozy, potrafi poprawnie stosować poznaną terminologię filozoficzną (K_U01, K_U02, K_U03, K_U04, K_U06, K_U07, K_U08, K_U13, K_U14, K_U16)
Nabyte kompetencje społeczne: student/ka jest gotów/gotowa do wykorzystania wiedzy zdobytej na zajęciach, do sprawnego funkcjonowania w grupie oraz do dalszego samokształcenia (K_K01, K_K02).
Kryteria oceniania
Referat (prezentacja treści lektury, problematyzacja, wprowadzenie do dyskusji) lub esej (pisemne streszczenie i omówienie wybranej lektury)
Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 2 w semestrze
Literatura
B. Spinoza, Pisma wczesne, przeł. L. Kołakowski, PWN, Warszawa 2020.
B. Spinoza, Etyka, przeł. I. Myślicki, PWN, Warszawa 2008.
B. Spinoza, Traktat teologiczno-polityczny i Traktat polityczny, w: Traktaty, ANTYK, Kęty 2000.
B. Spinoza, Listy (Listy mężów uczonych do Benedykta ze Spinozy), przeł. L. Kołakowski, Warszawa 1961.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: