Psychiatria zwierząt spoza gatunku ludzkiego 3700-AL-PZGL-QPR
Konwersatorium ma za zadanie wprowadzić osoby uczestniczące w problematykę psychiatrii zwierząt spoza gatunku ludzkiego. W przystępny sposób zaprezentowane zostaną zagadnienia związane ze specyfiką psychopatologii zwierząt, historią tej dziedziny, poszczególnymi grupami zaburzeń psychicznych u zwierząt, modelom zwierzęcym w psychopatologii, jak i psychoterapii i psychofarmakologii zastosowanej poza gatunkiem ludzkim czy w końcu transgatunkowej terapii zwierząt. W pierwszej kolejności zadane zostaną pytania metodologiczne o status psychiatrii zwierząt jako dziedziny wiedzy i praktyki, jak i pytania z zakresu filozofii psychiatrii. Konwersatorium poświęcone będzie takim problemom jak ukryte supozycje tkwiące w koncepcjach psychopatologii zwierząt oraz konkretne obszary badań psychiatrii animalnej. Po ukończeniu przedmiotu psychiatria zwierząt osoba uczestnicząca w kursie ma podstawowe kompetencje z zakresu psychopatologii animalnej, rozumie specyfikę przedmiotu, zna kluczowe momenty z historii tej dyscypliny, używa poprawnie nomenklatury psychiatrii zwierząt, krytycznie podchodzi do zagadnień związanych z tzw. modą na szaleństwo zwierząt, potrafi prowadzić dyskusję na temat problemów metodologicznych i etycznych związanych z psychopatologią, psychoterapią i psychofarmakologią zwierząt spoza gatunku ludzkiego. Całkowita liczba godzin pracy osób studenckich na tym kursie powinna zmieścić się w 65 godzinach dydaktycznych, wliczając 30 godzin zorganizowanych zajęć, 30 godzin przeznaczonych na zapoznanie się z literaturą przedmiotu i 5 godzin na przygotowanie referatu na wybrany wcześniej temat (w ramach zaliczenia zajęć obok aktywności na zajęciach)
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent w dziedzinie wiedzy:
- ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę o miejscu i roli psychiatrii zwierząt w nauce i kulturze. (Co wpisuje się w K_W01 ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę o miejscu i roli nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych w kulturze)
- zna i stosuje terminologię nauk o zaburzeniach psychicznych i zaburzeniach zachowania u zwierząt spoza gatunku ludzkiego (Co wpisuje się w K_W02 zna i stosuje terminologię nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych)
- zna i stosuje metody analizy i interpretacji tekstów naukowych poświęconych psychiatrii zwierząt (W wpisuje się w K_W04 zna i stosuje metody analizy i interpretacji tekstów naukowych)
- potrafi samodzielnie selekcjonować informacje pochodzące z różnych źródeł naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i innych oraz dokonać ich krytycznej oceny (w obszarze dziedziny: psychiatria animalna)
W zakresie umiejętności:
- potrafi samodzielnie opracować (z zachowaniem zasad ochrony własności intelektualnej) i zaprezentować wyniki swojej pracy naukowej i badawczej (dotyczącej psychiatrii zwierząt) K_U03
- potrafi przygotować wystąpienie ustne, uwzględniając potrzeby odbiorców (z zakresu psychiatrii zwierząt) K_U10
W zakresie kompetencji społecznych:
szanuje zasady tolerancji i wykazuje wrażliwość wobec problematyki zdrowia psychicznego zwierząt spoza gatunku ludzkiego (co wpisuje się w K_K05 szanuje zasady tolerancji i wykazuje wrażliwość wobec różnic kulturowych różnic kulturowych)
- ma poszanowanie dla różnorodności zaburzeń zachowania i cierpienia psychicznego (Co wpisuje się w K_K07 ma poszanowanie dla różnorodności kulturowej i przyrodniczej)
Kryteria oceniania
Ocena ciągła aktywności na zajęciach
Ocena prezentacji
Literatura
Braitman, Laurel. Animal Madness: How Anxious Dogs, Compulsive Parrots, and Elephants in Recovery Help Us Understand Ourselves. New York: Simon & Schuster, 2014. (wybrane fragmenty)
Higier, H. Histeria u kota i kanarka. Gazeta lekarska, 1898, R. XXXIII, nr 29, s. 746 - 748.
King, B. J. Jak zwierzęta przeżywają żałobę. Purana, 2018. (wybrane fragmenty)
Kozhevnikowa, M. (2022). Zaburzenia psychiczne zwierząt w perspektywie antropologicznej. Rekonesans. Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies, 1-18.
Ráth-Végh, I. Historia ludzkiego szaleństwa. Wydawnictwo Iskry (wybrane fragmenty).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: