Wstęp do politologii (cw) 3620-LIC1-WDP
Ćwiczenia są uzupełnieniem wykładu „Wstęp do politologii” i skupiają się na istocie, instrumentach i mechanizmach kierujących współczesną polityką. Celem ćwiczeń jest wytłumaczenie istoty, instrumentów i mechanizmów kierujących polityką oraz zdefiniowanie polityki w jej różnorodnych kontekstach. Studencki/tki będą angażować się w interaktywne zadania, które pozwolą im zdefiniować politykę w różnorodnych kontekstach. Ćwiczenia obejmą kategoryzacje polityki według procesów (władza, konflikt) i instytucji, umożliwiając praktyczne zrozumienie podstawowych elementów stosunków społecznych, systemów politycznych i tożsamości grupowej, które zostały omówione w teoretycznym kontekście wykładu.
Celem ćwiczeń jest zapoznanie uczestników/czek – na podstawie analizy konkretnych przypadków - z głównymi koncepcjami genezy zadań i funkcji państwa, podstawami wiedzy o teorii polityki, politologii i funkcjonowania współczesnych systemów społeczno-politycznych. W czasie ćwiczeń uczestnicy/czki poznają teoretyczne i praktyczne aspekty funkcjonowania: polityki, ustroju, systemu politycznego, ideologii politycznych, państwa, demokracji, narodu i społeczeństwa.
Szczególna uwaga będzie poświęcona praktycznemu i współczesnemu funkcjonowaniu w.w. zagadnień, ze szczególnym uwzględnieniem takich pojęć jak postprawda, postpolityka, inżynieria społeczna i polityczna oraz funkcjonowanie systemów politycznych w warunkach cyfrowych.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W03
Rozumie podstawowe terminy i pojęcia oraz zna najważniejsze teorie z zakresu socjologii, teorii polityki, demografii i historii.
K_U09
Posługuje się pojęciami z zakresu teorii polityki do analizy zjawisk politycznych.
K_K05
Na podstawie twórczej analizy nowych zjawisk i problemów samodzielnie formułuje propozycje ich rozwiązania
K_K09
Docenia znaczenie nauk humanistycznych i społecznych i odnosi zdobytą wiedzę do działań zawodowych zgodnie z normami społecznymi i zasadami ładu międzynarodowego
Kryteria oceniania
Zaliczenie ustne / zaliczenie pisemne
Projekt indywidualny
Obecność na zajęciach
Aktywność na zajęciach
Literatura
Podstawowe pozycje źródłowe:
A. Heywood, Politologia (wyd. polskie – 2009 i późniejsze)
M. Carl Rom, M. Hidaka, R. Bzostek Walker (red.), Introduction to Political Science (aktualizowany ciągle i dostępny nieodpłatnie online podręcznik projektu OpenStax - https://openstax.org/details/books/introduction-political-science)
A. Pogłódek, B. Szmulik, R. Zenderowski (red.), Wprowadzenie do nauki o państwie, polityce i prawie (wyd. I 2022 i późniejsze)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: