Jak badać kulturę innych? Konwersatorium o metodologiach badań 3600-IR-JBKI-OW
Celem zajęć jest uczulenie słuchaczy na procesy zachodzące na styku światopoglądu i języka badacza oraz badanego przedstawiciela innej kultury, jak również metodologii opisu tej sytuacji. Podstawą do rozważań i ukazania zróżnicowania, bogactwa i zagrożeń dla tego procesu będą teksty klasyczne z zakresu historii, antropologii kultury i filozofii poświęcone temu zagadnieniu. Szczególnie uwzględniony zostanie kontekst kontaktu przedstawicieli kultury europejskiej ze Wschodem, zwł. Persją antyczną i współczesnym Iranem. Omówione i poddane analizie zostanie ponadto zjawisko europocentryzmu i nazewnictwa „Wschodu”/”Orientu”, „Zachodu”, „Bliskiego Wschodu”, etc. Zajęcia będą szczególnie pomocne dla studentów rozważających prowadzenie badań i sporządzanie opisu terenów odmiennych kulturowo tudzież wybranych elementów innych kultur.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
wiedza: student jest świadom zróżnicowania kulturowego i zjawisk związanych z jego badaniem, zwł. uwarunkowań metodologicznych
umiejętności: student potrafi krytycznie analizować teksty poświęcone badaniom innych kultur
kompetencje społeczne: student potrafi podejmować dyskusję z przedstawicielami innych kultur i jest wyczulony na różnorodność prezentowanych przez nich wzorów kulturowych
Kryteria oceniania
Obecność (dopuszczalna 1 nieobceność nieusprawiedliwiona), test końcowy
Literatura
1. Ksenofont, Ustrój spartański, [w:] tegoż, Wybór pism, Wrocław 1966, s. 387-409.
2. Plutarch, Aleksander Wielki, [w:] tegoż, Żywoty sławnych mężów, Wrocław 1955, s. 217-343.
3. S. Awierincew, Złoto w systemie symboli kultury wczesnobizantyjskiej, [w:] tegoż, Na skrzyżowaniu tradycji, Warszawa 1988, s. 175-201.
4. W. Ong, Oralność i piśmienność, dowolne wydanie.
5. E. Hall, Ukryty wymiar, dowolne wydanie.
6. B. L. Whorf, Nauka a jezykoznawstwo oraz Jezyki i logika, [w:] tegoż, Język, myśl i rzeczywistość, Warszawa 2002, s. 279-294 oraz 313-328.
7. L. Kołakowski, Szukanie barbarzyńcy: Złudzenia uniwersalizmu kulturowego, [w:] tegoż, Czy diabeł może być zbawiony i 27 innych kazań, Londyn 1984, s. 11-24.
W cyklu 2024L:
1. Ksenofont, Ustrój spartański, [w:] tegoż, Wybór pism, Wrocław 1966, s. 387-409. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: