Historia filozofii (Z) 3600-19-HFW1
Zaczniemy od narodzin filozofii w greckich koloniach Azji Mniejszej, zastanowimy się co odróżnia filozofię od mitu. Poznamy sylwetki filozofów przyrody (presokratyków) i zajmujące ich problemy – pytanie o arche i telos. Następnie zajmiemy się sofistami i postacią Sokratesa Kolejno przyjrzymy się twórcom pierwszych wielkich systemów filozoficznych - Platonem i jego uczniem, Aystotelesem. Zastanowimy się na ile są to systemy przeciwstawne a na ile koncepcje Arystotelesa są dopełnieniem i twórczą korektą poglądów Platona. Następnym tematem będą szkoły filozoficzne epoki hellenistycznej (stoicyzm, epikureizm, sceptycyzm) i ich recepty na dobre życie.
Następnie zajmiemy się filozofią chrześcijańską – najpierw w wydaniu Św. Augustyna. Przyjrzymy się jego rozważaniom na temat czasu, a przede wszystkim jego odkryciem człowieka wewnętrznego. Przyjrzymy się scholastycznym dowodom na istnienie Boga (ontologicznemu autorstwa Anzelma z Cantembury i „pięciu drogom” Tomasza z Akwinu). Słuchacze zapoznają się także z kluczowym dla filozofii średniowiecznej sporem o uniwersalia.
Potem omówimy filozofię Kartezjusza, jego metodyczny sceptycyzm i jego dążenie do pewności, które będzie charakterystyczne dla filozofii nowożytnej. Skonfrontujemy kontynentalny racjonalizm z brytyjskim empiryzmem oraz poznamy filozofię transcendentalną Kanta jako próbę pogodzenia tych przeciwstawnych koncepcji. Powiemy także na czy polegał przewrót kopernikański dokonany przez Kanta.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
w sali
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student będzie znał sylwetki najważniejszych myślicieli, którzy ukształtowali filozofię Zachodu oraz najważniejsze pojęcia filozoficzne przez nich wypracowane. Będzie rozumiał rolę refleksji filozoficznej w kształtowaniu kultury.
Student pozna postawy krytycznego myślenia i będzie umiał się nim posługiwać. Pozna język filozoficzny, co może być przydatne w lekturze tekstów dotyczących szeroko pojętej kultury, pracy translatorskiej, w porównywaniu specyfiki innych kultur z kulturą zachodnią.
Student zdobywa wiedzę na temat filozoficznych źródeł specyfiki zachodniej kultury co daje mu narzędzie do lepszego rozumienia współczesnego świata. Rozumie związki między filozofią a innymi naukami humanistycznymi, w tym filologicznymi.
Kryteria oceniania
Egzamin ustny na koniec roku akademickiego. Studenci otrzymają wcześniej listę zagadnień egzaminacyjnych. Na zaliczenie będzie miała także wpływ frekwencja i aktywność na zajęciach.
Literatura
Wybrane fragmenty:
Diogenes Leartios, Żywoty i poglądy słynnych filozofów
Giovani Reale, Historia filozofii starożytnej
Adam Krokiewicz, Zarys filozofii greckiej
Władysław Tatarkiewicz, Historia filozofii
Frederic Copleston, Historia filozofii
Richard Heinzmann, Filozofia średniowiecza
Wybrane pozycje z serii: Myśli i ludzie
Wybrane krótkie fragmenty dzieł współczesnych autorów.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: