Socjologia emocji 3402-31SE
Przedmiotem zajęć będzie wprowadzenie do problematyki socjologii emocji – subdyscypliny socjologicznej, która rozwija się w socjologii światowej od lat osiemdziesiątych XX w.
W odróżnieniu od ujęć psychologicznych, emocje w socjologii ujmuje się w ścisłym powiązaniu z systemem kulturowym i społecznym. Sferę uczuć i afektów traktuje się tu zatem jako „produkt” życia społecznego, a nie instynktowne przeżycia o charakterze odruchowym, uniwersalnym i „starobiologicznym”. Człowiek, jako „homo affectus” analizowany będzie zatem w powiązaniu z zagadnieniami zróżnicowania społecznego, historycznego i kulturowego.
Analizowane będą zagadnienia:
-problemy metodologii badań socjologicznych nad emocjami
-biologiczne i kulturowe uwarunkowania przeżyć emotywnych
-emocje w powiązaniu ze strukturą społeczną
- normy społeczne regulujące emocje, ich ekspresje i kontrolę
- emocje a życie religijne
- emocje w reklamie, propagandzie i „public relations”
- emocje jako tworzywo sztuki (film, literatura, sztuki plastyczne)
- zróżnicowanie emocji w perspektywie historycznej (analiza materiałów historycznych)
- emocje a język
- emocje jako mechanizm kontroli społecznej
emocje jako podstawa zjawisk moralnych i prawnych
inteligencja emocjonalna i empatia
przejawy wybranych emocji w życiu społecznym (miłość, żałoba, nienawiść)
Rodzaj przedmiotu
fakultatywne
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efektem zajęć jest opanowanie przez studentów podstaw alternatywnego - wobec paradygmatu „kognitywnego” - wyjaśniania, rozumienia i badania zjawisk społecznych, opartych na docieraniu do afektywnych czynników i uwarunkowań życia społecznego. Studenci opanują wiedzę umożliwiającą im zastosowanie tego paradygmatu w pracy dziennikarskiej, PR-owskiej, w reklamie, w działaniach związanych z zarządzaniem zespołami ludzkimi, a także prowadzeniu samodzielnej pracy badawczej w rozwijaniu wiedzy nt. afektywnych aspektów zjawisk społecznych.
Kryteria oceniania
W czasie zajęć studenci zapoznaja się podstawowymi założeniami socjologii emocji oraz mają możliwość przygotowania samodzielnych prezentacji dotyczących konkretnych emocji i zagadnień szczegółowych z zakresu socjologii emocji .
Przedmiot kończy się oceną wystawianą przez wykładowcę na podstawie (do wyboru): egzaminu pisemnego lub prezentacji przedstawionej w czasie zajęć (wraz z krótkim przedstawieniem operatu prezentacji)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: