Współczesne miasta 3402-20WSM
Zajęcia mają charakter wykładu konwersatoryjnego, którego założeniem jest aktywny udzial studentów w dyskusjach na kanwie zaprezentowanego materiału z wykładu. Celem wykładu jest zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami związanymi z rozwojem współczesnych miast z polożeniem nacisku na uwarunkowania rządzące przestrzenną ich organizacją.
Tematy zajęć obejmować będą następujące zagadnienia:
1. Czy polska jest krajem zurbanizowanym? Urbanizacja, procesy, konsekwencje, dynamika polska na przykładach innych krajów.
2.Miasta i metropolie, typy metropolii, funkcje podstawowe, pojęcia i definicje. Warszawa na tle innych miast.
3.Jaką strukturą jest miasto ? Miasto, Metropolie- podstawowe, pojęcia i definicje
4. Procesy stratyfikacji przestrzenno kulturowej: czynniki i procesy, przykłady polskie i zagraniczne. (ew. spacer po Pradze).
5. Gentryfikacja, gettoizacja, pojęcie klasy metropolitarnej, klasy kreatywnej R. Floridy. Wyzwania dla Warszawy.
6. Stare paradygmaty rozwoju miast: strefowanie miasta, modernizm: Le Courbsier, koncepcja jednostki sąsiedzkiej J. Parriego , Miasta Ogrodu, E. Howarda.
7. Co nam zostało z tamtych lat ? Dziedzictwo modernizmu polskiego na przykładach osiedli mieszkaniowych. Żelazna Brama, Rakowiec, Koło.
(wizyta w osiedlach mieszkaniowych, sesje zdjęciowe i analiza wizulana).
8. Czy w mieście jest miejsce na wspólnoty. Między gemeinschaft a gesellschaft; stan aktualny, uwarunkowania, perspektywy. wizyta w centrum Paca.
9. Społeczne nisze: autonomiczne wspólnoty miejskie: Squaty, kooperatywy spożywcze (Wizyta w domkach fińskch na Jazdowie).
10. Dyskusja
11. Nowczesne koncepcje rozwoju miasta. Pojęcie rozwoju zrównoważonego. ekologia miejska, miasta zwarte.
12. Jak tworzyć miasta przyjazne dla ludzi.
Film wg. J Gehla: Ludzki wymiar.
13. Miasto wg J. Jacobs. i J. Gehla. Analiza wizualna dobrych przestrzeni publicznych. (Prezentacje studentów).
14. Jak dobrze planować przestrzeń miasta. Planowanie przestrzenne z udziałem społecznym. Nowi aktorzy. Możliwości, bariery procesy.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: