Etyka Służb Publicznych 3401-KR2-1ESPz
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z definicją i znaczeniem etyki w działaniu służb publicznych – wypełnianiu przez nie określonych zadań. W trakcie zajęć studenci zrozumieją, że etyka kształtuje prawo, które nie tylko wzmacnia ochronę jednostek przed nadużyciami funkcjonariuszy publicznych, ale także nakłada na tych ostatnich pozytywne obowiązki w celu poprawy jakości życia i wzmocnienia bezpieczeństwa obywateli. Analiza treści poruszanych w trakcie zajęć pokaże, że etyka pozwala dokonywać trafnych i praworządnych w swych skutkach wyborów w przypadku kolizji wartości i dylematów etycznych związanych z pełnieniem służby.
Przedmiot obejmuje: • wiedzę z zakresu etyki (kluczowe pojęcia, znaczenie etyki w pracy służb publicznych), znaczenia praw człowieka w służbach publicznych, prawnych uregulowań etyki służb publicznych (prawo twarde i miękkie), obowiązków wynikających z etyki zawodu (służby) i prawa oraz dylematów etycznych związanych z pełnieniem służby, • umiejętności rozstrzygania tychże dylematów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Studenci
1. Znają i definiują pojęcia z etyki i etyki służb publicznych
2. Prezentują podstawy prawne granic uprawnień służb publicznych, ich obowiązki i powinności.
3. Identyfikują i oceniają problemy związane z pełnieniem służby z punktu widzenia etyki.
4. Potrafią analizować i porównywać różne interesy i dobra chronione prawem i etyką
5. Argumentują swoje stanowisko wobec problemów etycznych w służbach publicznych. Wymieniają argumenty obecne w debacie publicznej
6. Stosują interdyscyplinarne podejście do problemów społecznych i ich rozwiązywania
7. Rozpoznają zagrożenia dla państwa prawa i praw podstawowych jakie powstają w trakcie czynności organów zapobiegających i zwalczających przestępczość
7. Umieją postępować zgodnie z wymogami etyki zawodowej w służbach mundurowych
Kryteria oceniania
1. ocena bieżąca – przygotowanie i frekwencja na zajęciach
2. egzamin pisemny problemowy
3. rozwiązanie kazusów
Literatura
Hołówka J., Etyka w działaniu. Prószyński i S-ka, Warszawa 2001; w: Służyć i chronić. Prawa człowieka i prawo humanitarne dla policji i sił bezpieczeństwa państwa. Rzepliński A. (red. nauk.), Legionowo 2002.
Machel H., Niektóre problemy etyki zawodowej funkcjonariuszy Służby Więziennej, Przegląd Penitencjarny i Kryminologiczny nr 18 1990-1991.
O etyce służb społecznych. Wanda Kaczyńska (red.). Warszawa 2010.
Tokarczyk R., Przykazania etyki prawniczej. Kraków Zakamycze 2003.
Zajadło J., Etyka prawa i etyka prawnicza wobec terrorystycznego scenariusza tykającej bomby, w: Praktyczne elementy zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu. nowoczesne technologie i praca operacyjna. Paprzycki L., Rau R. (red.). Warszawa 2009, s. 932-958.
Wzmocnienie niezawisłości sędziowskiej w Polsce i na Ukrainie w dobie przemian. Tarnobrzeg 2008
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: