Podstawy nauki o literaturze 3321-Z1PNL
Wykład nakierowany jest na zaprezentowanie i usystematyzowanie najważniejszych kierunków badań literackich XX wieku. Cykl zajęć rozpoczyna przedstawienie i rozróżnienie podstawowych pojęć nauki o literaturze oraz pojęć synonimicznych, jej działów i celów. W dalszej części program zajęć obejmuje przegląd głównych koncepcji teoretycznoliterackich, między innymi: psychoanaliza, fenomenologia, formalizm, Bachtinowska dialogiczność, hermeneutyka, strukturalizm, semiotyka, poststrukturalizm, dekonstrukcja.
Efektem powinna być pomoc we wszechstronnym analizowaniu tekstów literackich, nabycie umiejętności zastosowania kluczowych pojęć przyswojonych podczas kursu w samodzielnych studiach nad literaturą.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA
- Definiuje i opisuje wybrane podstawowe kierunki rozwoju współczesnej filologii, językoznawstwa i literaturoznawstwa
- Rozpoznaje i stosuje pod kierunkiem wykładowcy podstawowe metody badawcze językoznawcze i literaturoznawcze
UMIEJĘTNOŚCI
- Potrafi stosując podstawowe metody badawcze zbierać, selekcjonować, analizować i interpretować informacje z różnych źródeł i na tej postawie wnioskować i formułować krytyczne sądy.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
- Ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i podnoszenia własnego poziomu kulturalnego
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest przystąpienie do egzaminu ustnego, składającego się z dwóch części: pytań przekrojowych natury ogólnej oraz pytań szczegółowych, które dotyczą poszczególnych kierunków badań literackich.
Literatura
A. Burzyńska, M. P. Markowski, Teorie literatury XX wieku. Podręcznik, Kraków 2006.
Literatura – teoria – metodologia, red. D. Ulicka, Warszawa 2001 (zalecane wydanie z 2006 roku)
Z. Mitosek, Teorie badań literackich, Warszawa 1998 (i wydania późniejsze)
J. Culler, Teoria literatury, tłum. M. Bassaj, Poznań 1998.
oraz inne opracowania lub teksty źródłowe wskazane przez prowadzącego zajęcia.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Filologia włoska, studia niestacjonarne (wieczorowe), pierwszego stopnia
- Filologia włoska, studia stacjonarne, pierwszego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: