Technologie informacyjne i komunikacyjne 3320-LW1C-TIK
Poruszanie się w systemie technologii cyfrowej na Uniwersytecie Warszawskim (obowiązkowa lista mailingowa Hungafin, sieć eduroam, mail uniwersytecki, komputery wydziałowe).
Komputer i inne urządzenia elektroniczne jako narzędzia nauki i pracy studenta filologii (aplikacje ułatwiające korzystanie z Internetu, uświadomienie zagrożeń takich jak np. phishing, instalacja klawiatur obcojęzycznych, korzystanie z autokorekty węgierskiej/fińskiej/estońskiej, słowniki internetowe jako wsparcie w nauce, aplikacje do nauki języków obcych).
Poruszanie się w świecie bibliotek analogowych (Biblioteka Wydziału Neofilologii UW, Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Narodowa i in.) oraz umiejętność wyszukiwania informacji naukowej w środowisku cyfrowym (zaawansowane korzystanie z wyszukiwarek internetowych, sposoby dotarcia do nieaktywnych już zasobów sieci, krytyczna lektura Wikipedii jako jeden z istotnych punktów wyjścia w docieraniu do źródeł).
Wprowadzenie do internetowych katalogów bibliotecznych, baz danych i tekstów naukowych ze szczególnym uwzględnieniem źródeł węgierskich/fińskich/estońskich, zasoby internetowe przydatne dla osób zainteresowanych kulturami narodów ugrofińskich (także tych dostępnych w języku polskim). Transliteracja.
Praktyka w kwerendzie informacyjnej (wyszukiwanie i zdobywanie informacji na konkretny temat).
Ćwiczenia w przygotowywaniu prezentacji multimedialnych (Powerpoint, Prezi).
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć absolwent potrafi wykorzystać zaawansowane narzędzia informatyczne gromadzenia, analizy i prezentacji danych oraz
komunikacji (K_U14)
Kryteria oceniania
Ocena aktywności na zajęciach oraz prac domowych wysyłanych przez studentów mailem.
Praktyki zawodowe
brak
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: