- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Polscy Monachijczycy 3302-PM-OG
Miedzy Polską a Bawarią istnieje wiele historycznych i kulturalnych powiązań. Szczególne miejsce zajmują tu związki w kulturze i sztuce, których kulminacją jest wiek XIX. Każde spotkanie poświęcone będzie innemu wybranemu zagadnieniu związanemu z Bawarią i Polską na przestrzeni trzech wieków, począwszy od XIX wieku po XXI wiek, ze szczególnym uwzględnieniem polskich malarzy studiujących na Bawarskiej Akademii Sztuk Pięknych w XIX w., określanych mianem „Polskich Monachijczyków”. W XIX wieku poznamy sylwetki - znanych i nieznanych - polskich malarzy, którzy wrośli w kulturalny krajobraz Monachium i związali z nim swoje artystyczne i prywatne życie. Wspólnie docierać będziemy do informacji spoza oficjalnych życiorysów, znajdując być może nieznane dotąd elementy biograficzne. Obraz uzupełni charakterystyka miasta Monachium - zarówno XIX- wiecznego jak i współczesnego, tętniącego życiem kulturalnym i wartego odwiedzin. Poznamy niezwykłe miejsca na jego mapie i - częstokroć śladami Polskich Monachijczyków - udamy się w pasjonującą podróż po największym kraju związkowym Niemiec, mającym liczne historyczne i kulturowe związki z Polską. Do dziś jest to szczególny kraj na mapie federalnych Niemiec (Freistaat Bayern-Wolne Państwo Bawaria), żyjący własnym życiem, mający własną kuchnię i własne stroje, ale i skrywający różne tajemnice. Polscy malarze studiujący i mieszkający w Monachium w XIX wieku prawdziwie zasługują na wyróżnienie, byli bowiem nie tylko studentami, ale częstokroć także profesorami, prowadzącymi własne pracownie i uczącymi bawarskich studentów. Zarówno studenci jak i profesorowie świetnie sprzedawali swoje obrazy w Galerii Wimmer – w tym kontekście będzie też parę słów o marszandach i kolekcjonerach.
Seminarium przeznaczone jest zarówno dla pasjonatów sztuki jak i dla osób, dla których temat jest nowy, zarówno dla osób znających Bawarię i Niemcy, jak i tych, które nigdy tam jeszcze nie były, gdyż w formie seminaryjnej wzajemnie będziemy uzupełniać i wzbogacać naszą wiedzę przedmiotową. Znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna, choć przyda się na mini-kursie dialektu bawarskiego, który jest wkomponowany w zajęcia.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efektem uczenia jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy o wybrane zagadnienia, a także nabycie kompetencji społecznych. Studenci i studentki poznają główne kierunki w sztuce przełomu XIX i XX wieku, zarys historii Bawarii i ważnych historycznych wydarzeń oraz związków Bawarii z Polską w wymiarze historycznym i kulturowym. Poznaje polskich malarzy studiujących na Monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych w XIX wieku i miejsca w Bawarii i Monachium, które były i są z nimi związane. Pozyskuje wiedzę kulturoznawczą, ale także nabiera kompetencji społecznej rozmawiania o Bawarii i jej historii i kulturze w szeroko pojętym kontekście europejskim.
Kryteria oceniania
Aktywna obecność na zajęciach.
Własna prezentacja (6-10 min, Power point lub Presi) na wybrany temat związany tematyką seminarium.
Wizyta w wybranej Galerii Malarstwa Polskiego, prezentującej dzieła "Polskich Monachijczyków" lub/i spotkanie z kuratorem/kuratorką wystawy/sztuki polskiej.
Literatura
Adel in Bayern – Ritter, Grafen, Industriebarone, red. Wolfgang Jahn, Margot Hamm, Eva-Maria Brockhoff, Augsburg 2008.
Alfred Wierusz-Kowalski, praca zbiorowa, Warszawa 2021.
Ateny nad Izarą – Malarstwo monachijskie, red. Eliza Ptaszyńska, Suwałki 2012.
Die Geschichte Bayerns, Henric L. Wuermeling, Monachium 2003.
Gierymscy, Janusz Bogucki, Warszawa 1959.
Klan Malczewskich, Paulina Szymalak-Bugajska, Magdalena Ewa Nosowska, 2020.
Leon Wyczółkowski - łowca światła, Roman Konik, Warszawa 2019.
Polnische Löwen, Bayerische Adler – auf den Spuren der gemeinsamen Geschichte, Nina Kozłowska, Ewa Krasińska-Klaputh, Aleksander Menhard, München - Warschau 2010.
Polnische Maler in München, Suwalki 2005.
Stryjeńska – diabli nadali, Angelika Kuźniak, Wydawnictwo Literackie, Warszawa 2021.
Sprechen Sie Bairisch?, Verlag Tosa 2010.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: