Historia kultury krajów niemieckiego obszaru językowego od XX wieku 3302-Hk2-L
Na zajęciach omawiane będą zagadnienia związane z historią szeroko pojętej kultury krajów niemieckiego obszaru językowego od połowy XX wieku po czasy współczesne.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
absolwent zna i rozumie: powiązania kierunku germanistyka z innymi dziedzinami nauk humanistycznych i społecznych; podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej;Das Seminar widmet sich verschiedenen Aspekten der Kulturgeschichte der deutschsprachigen Länder.
absolwent potrafi: wykorzystać nabyte umiejętności badawcze, obejmujące krytyczną analizę wytworów kultury i zjawisk społecznych krajów niemieckiego obszaru językowego, syntezę różnych idei i poglądów, dobór metod i konstruowanie narzędzi badawczych, opracowanie i prezentację wyników, w tym zaawansowanych technologii informacyjnych, przy zachowaniu zasad etyki, pozwalające na oryginalne rozwiązywanie złożonych problemów w zakresie literaturoznawstwa niemieckiego obszaru językowego; samodzielnie zdobywać wiedzę w zakresie germanistyki i poszerzać umiejętności badawcze oraz podejmować autonomiczne działania zmierzające do rozwijania zdolności i kierowania własną karierą zawodową;
absolwent jest gotów do: rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu,
przestrzegania etycznych uwarunkowań działalności zawodowej, w tym badawczej; uczestnictwa w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form; odpowiedzialnego wypełniania zobowiązań społecznych.
K_W02, K_W03, K_U01, K_U02, K_K02, K_K04
Kryteria oceniania
aktywny udział w zajęciach/w dyskusji; przygotowanie i przedstawienie prezentacji na wybrany temat.
Literatura
- Gössmann, Wilhelm: Deutsche Kulturgeschichte im Grundriss, Düsseldorf 2006.
- Karolak, Czesław/Kunicki, Wojciech/Orłowski, Hubert: Dzieje kultury niemieckiej. Warszawa 2018.
- Kluge, Rolf-Dieter/Świderska, Małgorzata: Zarys historii literatury i kultury niemieckiej. Łódź 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: