Historia literatury niemieckojęzycznej 3302-HL1-L
Wykład zapoznaje studentów z historią literatury niemieckiej od oświecenia do Vormärz, z periodyzacją, najważniejszymi przedstawicielami, prądami myślowymi, dziełami, ich recepcją przez kolejnych twórców. Szczegółowy dobór zagadnień jest zależny od prowadzącego wykład w danym semestrze.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu i zaliczeniu przedmiotu student:
Ma podstawową wiedzę z zakresu historii, literatury krajów niemieckiego obszaru językowego. Zna jej miejsce i znaczenie oraz specyfikę przedmiotową i metodologiczną.
Ma podstawową wiedzę o powiązaniach nauki o literaturze krajów niemieckiego obszaru językowego z innymi dziedzinami nauki.
Ma podstawową wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie badań nad literaturą krajów niemieckiego obszaru językowego.
Zna i rozumie podstawowe metody analizy i interpretacji różnych wytworów kultury właściwe dla wybranych tradycji w zakresie nauki o literaturze krajów niemieckiego obszaru językowego.
Potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje z zakresu literatury krajów niemieckiego obszaru językowego.
Umie samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności badawcze z zakresu literatury krajów niemieckiego obszaru językowego, kierując się wskazówkami opiekuna naukowego, oraz opracowywać i prezentować wyniki swoich badań. Posiada podstawowe umiejętności obejmujące analizę i rozwiązywanie problemów.
Potrafi rozpoznać różne rodzaje wytworów kultury, procesów i zjawisk kulturowych, właściwych dla krajów niemieckiego obszaru językowego oraz przeprowadzić ich krytyczną analizę i interpretację z zastosowaniem typowych metod, w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno-kulturowym.
Posiada umiejętność merytorycznego argumentowania, z wykorzystaniem poglądów innych autorów, oraz formułowania wniosków.
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.
Uczestniczy w życiu kulturalnym, korzystając z różnych mediów i różnych jego form.
Odniesienie do obszarowych efektów kształcenia:
K_W01: (H1A_W01)
K_W06: (H1A_W05)
K_W08: (H1A_W06)
K_W09: (H1A_W07)
K_U01 (H1A_U01), K_U02 (H1A_U02),
K_U04 (H1A_U05, S1A_U01, S1A_U03)
K_U05 (H1A_U06),
K_K01 (H1A_K01)
K_K06 (H1A_K06)
Kryteria oceniania
Egzamin ustny i/lub pisemny. Formę egzaminu określa wykładowca.
Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Dobór lektur zależy od prowadzącego. Studenci poznają listę lektur na początku semestru.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: