Wstęp do translatoryki 3302-2WT1-Z
Konwersatorium ma na celu przekazanie podstawowych informacji dotyczących specyfiki zawodu tłumacza i samego procesu tłumaczenia z uwzględnieniem najczęściej spotykanych technik tłumaczeniowych, ale także problemów towarzyszących pracy tłumacza:
1. krótka historia tłumaczeń
2. zawód tłumacza (tłumacz przysięgły, t. specjalistyczny, terminolog, leksykograf itd.); etos zawodowy (np. dotrzymywanie terminów, przyjmowanie zleceń/odmowa, sumienność itd.); kompetencje tłumaczy (np. językowa, interkulturowa, poszukiwawcza, techniczna, fachowa)
3. problemy przy tłumaczeniu (a. problemy z tekstem wyjściowym, np. nieczytelność, wieloznaczność, błędy itd.; b. problemy językowe, np. skróty, nazwy własne, neologizmy, idiolekt, konwencja tekstu, realia, gra słów, terminologia fachowa itd.)
4. etapy tłumaczenia (I. przygotowanie techniczne, językowe; analiza tekstu wyjściowego, min. makro- i mikrostruktury, II. tłumaczenie, III. analiza wykonanego tłumaczenia i korekta); praca z tekstami paralelnymi
5. teoria skoposu, interferencja (leksykalno-semant., syntagmatyczno-syntaktyczna, stylistyczna, kulturowa, terminologiczna, i fałszywi przyjaciele tłumacza
6. wybrane strategie i techniki tłumaczenia
7. elementy tłumaczenia praktycznego
8. ćwiczenia, np. analiza błędów, praca z tekstem, praca z tekstami paralelnymi, konwencja tekstu, typowe zwroty/struktura syntaktyczna w danym rodzaju tekstu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Student:
- powiązania kierunku germanistyka z innymi dziedzinami nauk humanistycznych i społecznych (K_W02)
- ma pogłębioną wiedzę o człowieku, w szczególności jako podmiocie konstytuującym struktury społeczne oraz komunikacyjne i uczestniczącym w komunikacji międzykulturowej (K_W04)
- w pogłębionym stopniu terminologię, teorię i metodologię z zakresu językoznawstwa germańskiego (w tym glottodydaktyki) i literaturoznawstwa krajów niemieckiego obszaru językowego (K_W05)
- ma pogłębioną wiedzę o głównych kierunkach rozwoju i najważniejszych nowych osiągnięciach w zakresie badań nad językiem krajów niemieckiego obszaru językowego (K_W06)
- zna i rozumie fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji, w sposób szczególny niemieckiego obszaru językowego (K_W08)
Student potrafi:
- wykorzystać nabyte umiejętności językowe w zakresie rozumienia i tworzenia tekstów ustnych i pisemnych z wykorzystaniem terminologii fachowej (K_U03)
- posługiwać się językiem niemieckim na poziomie minimum C1 według Europejskiego systemu opisu kształcenia językowego (K_U05)
- kierować pracą zespołu, współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych, podejmując wiodącą rolę w zespołach (K_U06)
- komunikować się na tematy specjalistyczne z zakresu studiowanego kierunku ze zróżnicowanymi kręgami odbiorców (K_U07)
Student jest gotów do:
- rozwijania dorobku zawodu i odpowiedzialnego pełnienia ról zawodowych, z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych (K_K01)
- myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy i rozstrzygania dylematów związanych z wykonywaniem przyszłego zawodu, przestrzegania etycznych uwarunkowań działalności zawodowej, w tym badawczej (K_K02)
- respektowania etosu zawodowego, w tym zasad z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego, oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad (K_K03)
- krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznając znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych (K_K05)
Kryteria oceniania
Ocenie podlega aktywność i praca na zajęciach oraz krótka prezentacja przygotowana i przedstawiona przez studenta z wybranego zagadnienia. Zaliczenie na ocenę.
UWAGI
1) Zwolnienie lekarskie nie zwalnia ze znajomości materiału. Uprawnia jedynie do zindywidualizowanej formy zaliczenia.
2) Osoby, które dostały zgodę na indywidualny tok studiów, mają obowiązek zgłosić się do osoby prowadzącej przedmiot w celu ustalenia sposobu realizacji wszystkich efektów uczenia się przypisanych do przedmiotu. W przypadku braku możliwości realizacji wyżej wymienionych efektów prowadzący/prowadząca może odmówić zaliczenia przedmiotu
Literatura
W zależności od cyklu.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: