Gramatyka kontrastywna polsko-angielska: Fonetyka i fonologia 3301-ZJ-WM-JF002
Niniejszy przedmiot omawia fonetykę i fonologię języka polskiego i języka angielskiego w ujęciu kontrastywnym. Celem jest połączenie dorobku językoznawstwa teoretycznego z dorobkiem językoznawstwa stosowanego z punktu widzenia potrzeb Polaków uczących się języka angielskiego. Tematyka dotyczy teorii interferencji oraz teorii błędu fonetycznego. Tematy szczegółowe obejmują m.in. porównane inwentarzy dźwięków oraz ich dystrybucji fonotaktycznej, procesy asymilacji pod względem dźwięczności oraz ubeżdżwięczniania, reguły alofoniczne, palatalizacja, procesy asymilacyjne oraz procesy uwarunkowane strukturą sylaby.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K_W02
Pogłębia wiedzę o kluczowych metodologii i teoriach, oraz poszerza znajomość współczesnych nurtów i kierunków rozwoju badań nad literaturą, kulturą i językiem, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu anglojęzycznego.
K_W03
Poszerza wiedzę o języku angielskim, jego gramatyce, składni, fonologii, fonetyce, morfologii, pragmatyce.
K_W07
Poglębia wiedzę o projektowaniu badań filologicznych, a w szczególności o zastosowaniu metod i narzędzi w formułowaniu problemów badawczych i testowaniu hipotez.
Umiejętności:
K_U01
Umie posługiwać się zaawansowaną terminologią z zakresu językoznawstwa i literaturoznawstwa oraz metodologią badań właściwą dla tych dyscyplin w ramach filologii angielskiej.
K_U03
Umie przedstawić zdobytą wiedzę w sposób logiczny i klarowny w formie pisemnej i ustnej.
Umiejętności społeczne:
K_K02
Rozumie rolę kształcenia ustawicznego i ma przekonanie o potrzebie rozwoju osobistego i zawodowego.
K_K07
Ma potrzebę wyrażania siebie w sposób spójny, przejrzysty, logiczny i konkretny w celu efektywnego funkcjonowania w kontaktach z innymi.
Literatura
Rubach, Jerzy (1977) Contrastive Phonostylistics, Papers and Studies in Contrastive Linguistics 6 (1977), 63-72. Reprinted in J. Fisiak (ed.) Theoretical Issues in Contrastive Phonology (1980), Amsterdam: John Benjamins B.V., 263-272.
Rubach, Jerzy (1977) "Rule Ordering and Concrete Derivations in Phonology", Linguistica Silesiana 2 (1977), 77-90.
Wierzchowska, Bożena (1971) Wymowa polska. Warszawa: PWN.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: