Fonologia kontrastywna 3301-JF161
Kurs omawia zjawisko interferencji językowej, koncentrując się na źródłach powstawania 'obcego akcentu'. W szczególności dotyczy błędów fonetycznych w wymowie angielskiej Polaków wynikających z różnic systemowych pomiędzy językiem angielskim i polskim. Obejmuje zagadnienia takie jak różnice w kontrastach samogłoskowych i spółgłoskowych, różnice w implementacji fonetycznej, różnice w zestawach i zasięgu procesów fonologicznych, charakterystykę procesów błędogennych, a także różnice w fonotaktyce obu języków. Omawia zarówno zjawiska segmentalne jak i suprasegmentalne (akcent, rytm), a także zjawiska występujące w wymowie starannej oraz w mowie szybkiej (fonostylistykę). Procesy fonologiczne przedstawione są w ujęciu generatywnym.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
1. poznaje terminologię / pogłębia znajomość terminologii używanej w językoznawstwie angielskim.
2. poznaje / zgłębia metodologię naukową w badaniach językoznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu anglosaskiego.
3. zdobywa / poszerza wiedzę o języku angielskim, jego gramatyce, składni, fonologii, fonetyce, morfologii, pragmatyce.
4. zdobywa / pogłębia wiedzę o projektowaniu badań w dziedzinie filologii, a w szczególności o problemach, metodach, technikach i narzędziach badawczych.
Umiejętności
1. potrafi zastosować podstawową / pogłębioną metodologię językoznawczą.
2. posiada umiejętności umożliwiające analizowanie badań oraz definiowanie i prowadzenie własnych zadań badawczych; umie sformułować problem i wyznaczyć metodę.
Kompetencje społeczne
1. rozumie rolę kształcenia ustawicznego i ma przekonanie o potrzebie rozwoju osobistego i zawodowego; definiuje kolejne etapy tego rozwoju.
2. docenia użyteczność swojej wiedzy i umiejętności w budowaniu więzi wspólnotowych.
Kształcenie językowe na poziomie B2+
Literatura
Jassem, Wiktor (1971) Podręcznik wymowy angielskiej. Warszawa: PWN
Rubach, Jerzy (1980) 'Contrastive phonostylistics.' Papers and Studies in Contrastive Linguistics
Rubach, Jerzy (1983) 'Applied contrastive linguistics: in search of a framework.' Papers and Studies in Contrastive Linguistics
Sobkowiak, Włodzimierz (1996) English Phonetics for Poles. Poznań: Bene Nati
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: